24.2 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăPoliticăNicușor Dan: România a aderat la Fondul pentru Infrastructură al Inițiativei celor Trei...

Nicușor Dan: România a aderat la Fondul pentru Infrastructură al Inițiativei celor Trei Mări

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat la Dubrovnik, în marja Summitului Inițiativei celor Trei Mări, că România a făcut pași importanți pentru dezvoltarea economică și consolidarea cooperării regionale. În cadrul evenimentului a fost semnat un Memorandum de Înțelegere între Compania Națională „Administrația Porturilor Maritime Constanța” și Autoritatea Portului Rijeka, document care vizează intensificarea colaborării în domeniul transportului maritim și al infrastructurii portuare.

A fost semnat un Memorandum de Înțelegere între Compania Națională Administrația Porturilor Maritime Constanța și Autoritatea Portului Rijeka.

Parteneriatul va întări conectivitatea în regiune și va consolida rolul Portului Constanța de hub strategic la Marea Neagră, deschizând noi oportunități pentru creșterea integrării acestuia în coridoarele europene de transport și a accesului la piețele internaționale.

România a aderat la Fondul pentru Infrastructură al Inițiativei celor Trei Mări, potrivit unei postări a președintelui Nicușor Dan pe platforma X. Prin implicarea Băncii de Investiții și Dezvoltare, țara va contribui la un instrument financiar destinat investițiilor în domenii precum energie, sustenabilitate, transport și infrastructură digitală și socială.


„România a aderat la Fondul pentru Infrastructură al Inițiativei celor Trei Mări. Prin implicarea Băncii de Investiții și Dezvoltare, țara noastră va contribui la un instrument financiar care își propune să mobilizeze peste 2 miliarde de euro pentru investiții esențiale în materie de energie, sustenabilitate, transport și infrastructură digitală și socială. Acest fond, dezvoltat cu sprijin european și deschis capitalului privat, va susține proiecte strategice care vor aduce beneficii concrete pentru economie și pentru cetățeni”, a scris Nicușor Dan, într-o postare pe platforma X.










Emmylia Razmerita
Emmylia Razmerita
Emmylia Razmerița este absolventă de Jurnalism și a obținut diploma de licență de la Facultatea de Litere din cadrul Universității Dunărea de Jos din Galați, specialitatea Jurnalism și Științele Comunicării. Este masterandă în ultimul an la Jurnalism Tematic la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității din București. A lucrat pentru redacțiile Monitorul de Brăila și Evenimentul Zilei și este în prezent voluntar la Știri Bazate și Context.ro.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă