Fostul premier liberal și consilier prezidențial al lui Nicușor Dan, Ludovic Orban, consideră că șansele ca PSD să formeze o majoritate parlamentară pentru învestirea unui nou guvern sunt „foarte mici”, afirmând că refacerea actualei coaliții de guvernare este „imposibilă”, pe fondul negocierilor politice aflate în impas.
Ludovic Orban a declarat că, în locul lui Nicușor Dan, ar acorda inițial mandatul de formare a guvernului PSD, argumentând că formațiunea care a inițiat moțiunea de cenzură împreună cu AUR ar trebui să propună o soluție de guvernare. El a adăugat că, în cazul în care PSD nu ar reuși să coaguleze o majoritate parlamentară, mandatul ar putea fi acordat din nou lui Ilie Bolojan.
Orban a mai afirmat că „logica politică este foarte simplă”, în contextul în care PSD și AUR au depus moțiunea de cenzură și au reușit să formeze o majoritate pentru demiterea guvernului. El a precizat că, în opinia sa, probabilitatea ca PSD să reușească formarea unei majorități parlamentare pentru învestirea unui guvern nu este foarte mare.
Ludovic Orban a afirmat că o eventuală coaliție formată din PNL, USR și UDMR ar trece „ca prin brânză” în Parlament. El a spus că, dacă nu se formează o majoritate în altă formulă, mandatul ar trebui acordat din nou lui Ilie Bolojan pentru această coaliție.
Orban i-a transmis totodată lui Nicușor Dan să nu mai afirme că nu va dizolva Parlamentul, explicând că, în cazul unei crize guvernamentale și al eșecului a două investiri de guvern, acesta trebuie dizolvat și organizate alegeri anticipate. El a mai susținut că refacerea unei coaliții PSD–PNL–USR este imposibilă, motivând lipsa de încredere în PSD.
„PSD a fost agresor, oricât a zis el că l-a atacat numai pe Bolojan. A fost un atac sistematic împotriva partenerilor de coaliție. Desemnarea din nou a lui Bolojan este constituțională. Mă bazez pe decizia Curții Constituționale și pe fapte. Și chiar eu sunt în cauză”, a declarat Orban.