12.2 C
vineri, 3 mai 2024
AcasăLifestyleItalia, în lacrimi

Italia, în lacrimi

Meci de infarct ieri, pe stadionul Ellis Park din Johannesburg, între Slovacia şi Italia. Slovacii, ocupanţi ai ultimului loc în clasamentul grupei F înainte de acest meci, au intrat extrem de determinaţi în teren şi s-au instalat surprinzător la cârma jocului încă din primele minute. După mai multe atacuri la poarta lui Marchetti, care nu i-au dat însă emoţii goalkeeper-ului italian, Vittek a deschis scorul după o gravă eroare a mijlocaşului azzurilor De Rossi. Conduşi cu 1-0, italienii au ieşit la atac, dar n-au reuşit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj până la finalul primei reprize. Presingul Scuadrei Azzura a continuat în jumătatea a doua a partidei, iar italienii au trecut pe lângă o şansă uriaşă de gol în minutul 69, când un fundaş advers a respins de pe linia porţii. În ’76, Vittek a reuşit dubla după ce a marcat din 3 metri, la colţul scurt, din faţa lui Chiellini. Din acest moment a început coşmarul. Italienii s-au dezlănţuit şi au reuşit să marcheze (’80) prin Di Natale, care a redus din handicap, iar în ’83 Quagliarella a egalat din 6 metri, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. În ’87, Kopunek a refăcut diferenţa de două goluri, dar în ’89 Quagliarella a înscris cu un lob de senzaţie de la 20 m. În ultimele secunde, italienii ratează din nou din 6 m, prin Pepe. Scor final: 3-2 pentru Slovacia. Meciul dintre Paraguay şi Noua Zeelandă, dominat clar de sud-americani, s-a încheiat fără gol. Astfel, Paraguay a încheiat grupa F pe locul întâi cu 5 puncte, urmată de Slovacia (4 p), cele două reprezentative obţinând calificarea în optimi. Noua Zeelandă, locul al treilea (3 p), şi Italia, ultima clasată (2 p) au plecat acasă.

Statele membre NATO sunt profund îngrijorate „ de activitățile rău intenționate ale Rusiei” pe teritoriul Alianței

Statele membre ale NATO s-au declarat joi "profund preocupate de activităţile rău intenţionate" ale Rusiei "întreprinse recent pe teritoriul Alianţei" şi care "constituie o...