31.6 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăȘtirile zileiZverev, distrus emoțional! Eliminare-șoc la Wimbledon și o mărturisire sfâșietoare

Zverev, distrus emoțional! Eliminare-șoc la Wimbledon și o mărturisire sfâșietoare

Alexander Zverev a izbucnit în lacrimi după eșecul dureros din primul tur, vorbind deschis despre suferința sa interioară.

Zverev nu mai fusese eliminat în primul tur la un turneu de Grand Slam din 2019, iar înfrângerea de la Wimbledon 2025 l-a afectat profund. Favoritul numărul 3 a fost învins în cinci seturi de Arthur Rinderknech, locul 83 ATP, după o partidă maraton de peste patru ore: 7‑6, 6‑7, 6‑3, 6‑7, 6‑4.

Meciul a fost extrem de tensionat și echilibrat, dar germanul a părut din ce în ce mai fragil psihic pe măsură ce confruntarea se apropia de final. Greșelile neforțate și lipsa de concentrare în momentele-cheie i-au adus eliminarea.

„Nu am simțit niciodată această goliciune înainte. Nu e vorba doar de tenis. În ultima vreme nu mai simt bucurie în nimic din ce fac, nici pe teren, nici în afara lui. Mă simt foarte singur”, a spus Zverev, vizibil răvășit, în conferința de presă de după meci.

Problemele mentale ies la suprafață într-un moment critic

Germanul în vârstă de 28 de ani a fost extrem de sincer și vulnerabil, recunoscând că se gândește pentru prima dată în carieră să caute ajutor psihologic.

„Poate că pentru prima dată în viața mea va trebui să vorbesc cu cineva profesionist. Să cer ajutorul cuiva care înțelege ce se întâmplă în interiorul meu”, a adăugat el.

Declarațiile sale readuc în centrul atenției problema sănătății mintale în sportul profesionist, un subiect tot mai prezent, în special în rândul jucătorilor de tenis, sportivi adesea supuși unei presiuni continue și izolați în turneele lungi de pe mapamond.

Paradoxal, anul 2025 părea unul de succes pentru Alexander Zverev: câștigase trofeul la München și ajunsese în semifinalele de la Roland Garros. Cu un bilanț de 35 de victorii și 14 înfrângeri înainte de Wimbledon, era considerat unul dintre favoriții la trofeu.

Eliminarea vine însă ca o confirmare a unei stări de epuizare mentală, alimentată și de istoricul slab al germanului la turneul londonez, unde nu a trecut niciodată de optimi.

Zverev a anunțat că va lua o pauză scurtă pentru a reflecta asupra stării sale și a decide dacă va merge în turneele nord-americane de pe hard. Totodată, a lăsat de înțeles că e posibil să înceapă o terapie profesională.

Situația lui Zverev nu este un caz singular la actuala ediție de Wimbledon. Alți jucători din top 10 mondial, precum Lorenzo Musetti, Holger Rune și Daniil Medvedev, au părăsit competiția încă din primul tur.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Brazilia scrie istorie la Mondial! Neymar revine după aproape trei ani și „Selecao” merge mai departe

Brazilia a încheiat faza grupelor cu o victorie categorică, 3-0 împotriva Scoției, și a stabilit un nou record în istoria Campionatelor Mondiale.Brazilia și-a confirmat...

Top 5 aparate de aer condiționat cu cel mai bun raport preț-calitate

Când vine vorba de aparate de aer condiționat, piața e plină de opțiuni, de la modele de buget, care fac strict treaba de bază,...

USR discută variantele de guvern înaintea consultărilor cu președintele Nicușor Dan

Conducerea USR se reunește joi, de la ora 17.30, într-o ședință de Consiliu pentru a analiza variantele de guvern care vor fi prezentate vineri...
Ultima oră
Pe aceeași temă