8.9 C
București
duminică, 20 aprilie 2025
AcasăInternaționalCriza din UcrainaZelenski anunță lansarea cu succes a rachetei antinavă Neptun

Zelenski anunță lansarea cu succes a rachetei antinavă Neptun

Armata ucraineană a lansat cu succes racheta antinavă avansată Neptun, a anunţat sâmbătă preşedintele Volodimir Zelenski, potrivit Ukrayinska Pravda .

„Este o nouă rachetă ucraineană, o lovitură precisă. Raza sa de acţiune este de 1.000 de kilometri”, a scris Zelenski pe Telegram, fără a oferi alte detalii despre desfăşurare, potrivit Agerpres.

Zelenski s-ar fi putut referi la o lovitură asupra unei rafinării ruseşti din oraşul Tuapse, port la Marea Neagră, vineri dimineaţa, a relatat Ukrainska Pravda, citând surse proprii.

Autorităţile regionale au declarat că rafinăria era încă în flăcări sâmbătă.

În aprilie 2022, Ucraina a scufundat crucişătorul rus Moskva cu racheta anti-navă R360 Neptun dezvoltată de ea însăşi. De atunci, arma a fost dezvoltată în continuare, iar raza sa de acţiune a fost extinsă.

Zelenski a denumit ultima versiune „Neptun lung”

Conform datelor militare, producţia de serie a armei a început în noiembrie 2024.

Ucraina este dependentă de armele de fabricaţie proprie, deoarece primeşte doar un număr mic de arme occidentale cu rază lungă de acţiune. În comparaţie, arsenalul de rachete şi rachete de croazieră al Rusiei este mult mai mare.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații. A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă