Președintele rus Vladimir Putin a declarat că l-ar prefera pe fostul cancelar german Gerhard Schroeder în rolul de mediator european pentru negocierile de pace dintre Rusia și Ucraina.
Propunerea liderului de la Kremlin a fost întâmpinată cu scepticism în Germania, în contextul relațiilor apropiate dintre Schroeder și Moscova.
Potrivit publicației Deutsche Welle, biroul fostului cancelar a refuzat să ofere comentarii după declarațiile făcute de Vladimir Putin.
Liderul rus consideră că războiul din Ucraina se apropie de final
Vladimir Putin a făcut declarațiile la finalul festivităților dedicate Zilei Victoriei.
„Dintre toți politicienii europeni, aș prefera discuțiile cu Schröder”, a afirmat liderul rus în fața jurnaliștilor.
Președintele rus a mai declarat că, în opinia sa, conflictul din Ucraina se apropie de final, după mai bine de patru ani de război.
Oficialii germani pun la îndoială credibilitatea propunerii
Potrivit unor surse guvernamentale germane citate de agențiile de presă, propunerea lui Putin „nu este credibilă”, deoarece Moscova nu și-a modificat poziția privind condițiile de pace.
Aceleași surse au transmis că un semnal real de deschidere din partea Rusiei ar fi prelungirea armistițiului de trei zile anunțat recent.
Gerhard Schroeder, criticat pentru relațiile apropiate cu Kremlinul
Gerhard Schroeder, în vârstă de 82 de ani, a fost frecvent criticat pentru legăturile sale cu Rusia și pentru rolurile deținute în companii energetice rusești după retragerea din politică.
Într-un articol publicat în luna ianuarie în Berliner Zeitung, fostul cancelar a calificat invazia Rusiei în Ucraina drept o încălcare a dreptului internațional.
„Dar sunt, de asemenea, împotriva demonizării Rusiei ca fiind dușmanul etern”, a afirmat Schroeder.
Fostul lider german a susținut atunci și reluarea importurilor de energie rusească reduse după izbucnirea conflictului.
UE pregătește propriile discuții cu Moscova și Kievul
Declarațiile lui Vladimir Putin apar într-un moment în care Kievul și Moscova respectă un armistițiu de trei zile anunțat după negocieri intermediate de Statele Unite.
Potrivit publicației Financial Times, liderii Uniunii Europene pregătesc discret discuții directe atât cu Rusia, cât și cu Ucraina, pe fondul frustrării tot mai mari față de eforturile diplomatice ale Washingtonului.
Antonio Costa a declarat că Uniunea Europeană este pregătită să inițieze discuții separate cu cele două părți „atunci când va veni momentul potrivit”.
Unii lideri SPD consideră că fostul cancelar nu poate fi mediator
În interiorul Partidului Social Democrat din Germania, formațiune din care face parte și Gerhard Schroeder, opiniile sunt împărțite în privința unei eventuale implicări a acestuia în negocierile de pace.
Michael Roth a declarat pentru Tagesspiegel: „Un mediator nu poate fi prietenul lui Putin”.
Politicianul german a subliniat că orice mediator trebuie să fie acceptat și de Ucraina.
Pe de altă parte, Ralf Stegner consideră că Uniunea Europeană ar trebui să joace un rol mai activ în negocieri.
„Dacă cineva ca Schroeder ar reuși să facă acest lucru, ar fi neglijent să îl respingem”, a declarat acesta pentru revista Spiegel.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.