10.6 C
sâmbătă, 11 mai 2024
AcasăSportFotbalVIDEO. Naționala Under-19, victorie de senzație în fața Germaniei, în Turul de...

VIDEO. Naționala Under-19, victorie de senzație în fața Germaniei, în Turul de Elită. Eurogol marcat în prelungiri de Mazilu

Echipa națională de fotbal Under-19 a României a obținut un succes de senzație în fața selecționatei similare a Germaniei, cu scorul de 3-2, la Vrbovec (Croaţia), în Grupa a 6-a a Turului de Elită al Campionatului European.

România a deschis scorul în minutul 28 al primei reprize prin Patrick Dulcea, care l-a învins pe portarul nemților cu un șut puternic din marginea careului de 16 metri.

Avantajul tricolorilor nu a durat decât două minute pe tabelă, Dzenan Pejcinovic marcând după o acțiune ce a surprins nepregătită apărarea noastră.

România a intrat în avantaj la pauză grație reușitei lui Alexandru Stan, care a primit o pasă peste apărarea Germaniei de la Patrick Dulcea și l-a învins pe portarul Dennis Seimen.

În partea secundă, Germania a egalat din nou scorul pe tabelă în minutul 62, prin același Pejcinovic.

Adrian Mazilu a reușit golul izbăvitor în minutul 90+4, cu o execuție spectaculoasă din afara careului, care a catapultat mingea în vinclul porții adverse.

GOLUL MARCAT DE MAZILU

În primul meci, România pierduse cu 0-2 în fața Turciei. După două etape, Turcia conduce grupa cu 6 puncte, urmată de Croația și România, fiecare cu câte 3 puncte. Germania ocupă ultima poziție, fără niciun punct.

Marţi sunt programate partidele România – Croaţia şi Germania – Turcia, ambele de la ora 15:00.

La turneul final găzduit de Irlanda de Nord se califică primele formații din fiecare grupă. În 2025, turneul final va fi găzduit de România.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!