Un sediu al poliției militare s-a prăbușit pe teritoriul unei baze militare din apropiere de Sankt Petersburg, iar cauzele incidentului sunt investigate, a declarat marți guvernatorul local, scrie AFP.
Am dispus forțelor de securitate să sprijine armata în degajarea molozului și salvarea victimelor după prăbușirea clădirii poliției militare de pe teritoriul unității militare din Sertolovo. Cauzele incidentului sunt în curs de investigare, a afirmat guvernatorul Alexander Drozdenko.
Sertolovo este un sat mic situat în apropiere de Sankt Petersburg, al doilea oraș ca mărime din Rusia.
CITEȘTE ȘI – Madridul declară ofensiva împotriva „Vestului Sălbatic digital” și trimite procurori să verifice X, Meta și TikTok
Potrivit publicației locale 47news, trei persoane și-au pierdut viața în urma prăbușirii, citând serviciile de urgență. Conform aceleiași surse, incidentul ar fi fost cauzat de o „explozie”.
Fotografiile neconfirmate publicate de 47news arată clădirea, un bloc gri cu trei etaje, avariile fiind vizibile pe cel puțin două etaje.
Rusia se confruntă frecvent cu atacuri de sabotaj asupra bazelor militare și infrastructurii civile de la începutul ofensivei împotriva Ucrainei, acum aproape patru ani.
Scurgerile de gaz sunt o cauză obișnuită a exploziilor în clădirile din epoca sovietică, deși autoritățile nu au oferit încă informații dacă aceasta ar fi fost cauza incidentului.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.