18.2 C
București
marți, 16 iunie 2026
AcasăSocialAdministrațieTrafic oprit temporar pe podul Giurgiu–Ruse. MAE avertizează șoferii care trec spre...

Trafic oprit temporar pe podul Giurgiu–Ruse. MAE avertizează șoferii care trec spre Bulgaria

În perioada 4–5 iunie, circulația va fi complet întreruptă, ceea ce va afecta atât autoturismele, cât și transportul de marfă

Ministerul Afacerilor Externe a emis o atenționare pentru cetățenii români care călătoresc în Bulgaria, în contextul unor lucrări programate la podul Giurgiu–Ruse, una dintre principalele conexiuni rutiere dintre cele două țări. În perioada 4–5 iunie, circulația va fi complet întreruptă, ceea ce va afecta atât autoturismele, cât și transportul de marfă.

Potrivit informațiilor transmise de autorități, în data de 4 iunie, între orele 09:00 și 21:00, accesul va fi suspendat pentru autoturisme și vehicule ușoare. În cazul camioanelor, restricțiile vor fi mai extinse, traficul fiind oprit începând cu 4 iunie, ora 09:00, până în dimineața zilei de 5 iunie, la ora 09:00.

MAE recomandă șoferilor să își planifice din timp rutele alternative și să ia în calcul timpi de așteptare crescuți în zonele de frontieră din apropiere.

În paralel, Ministerul Afacerilor Externe pune la dispoziția cetățenilor români aflați în situații dificile în Bulgaria mai multe canale de contact pentru asistență consulară. Ambasada României la Sofia poate fi apelată la numerele +359 2 971 2858 și +359 2 973 3510, apelurile fiind redirecționate către serviciul de suport consular.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă