32.1 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSportFotbalTensiuni la Rapid înaintea duelului cu Craiova! Fanii giuleșteni s-au revoltat împotriva...

Tensiuni la Rapid înaintea duelului cu Craiova! Fanii giuleșteni s-au revoltat împotriva galeriei

Suporterii Rapidului au reacționat dur după ce clubul giuleștean a anunțat oficial că partida cu Universitatea Craiova, programată pe 30 martie, se va disputa fără spectatori.

Rapid București va disputa fără spectatori prima partidă din play-off-ul Superligii, contra Universității Craiova, după ce Comisia de Disciplină a Federației Române de Fotbal (FRF) a sancționat echipa giuleșteană pentru utilizarea repetată a materialelor pirotehnice în meciurile din sezonul regular. În ultimele jocuri disputate acasă, ultrașii din Peluza Nord au folosit constant torțe, fumigene și petarde, ceea ce a dus treptat la agravarea sancțiunilor primite de club.

Conflict intern între fani și ultrași la Rapid

Decizia FRF de a interzice accesul spectatorilor la duelul cu Craiova a declanșat o reacție vehementă a suporterilor obișnuiți ai echipei, care s-au exprimat extrem de critic la adresa galeriei. Mulți dintre aceștia consideră că atitudinea ultrașilor a prejudiciat interesele sportive ale echipei și i-a privat pe restul fanilor de șansa de a fi alături de echipă în această fază importantă a campionatului.

„Asta se întâmplă din cauza unor indivizi care au o satisfacție bolnavă atunci când aruncă petarde spre teren. Pedepsele trebuie să fie nominale! Ei sunt cei care ar trebui să plătească amenzile clubului„, a scris un suporter rapidist pe pagina oficială a clubului, reacție care a fost susținută de mulți alții.

Un alt fan a punctat ironic situația: „Noi și dacă am avea echipă de titlu, tot am găsi o variantă să ne facem rău singuri!”. Nemulțumirea generală este evidentă, mai ales în contextul în care echipa antrenată de Marius Șumudică depinde foarte mult de susținerea publicului, considerat a fi printre cei mai pătimași și numeroși din România.

Rapid a fost considerat club recidivist, având deja două sancțiuni în sezonul regular, când a evoluat împotriva Unirii Slobozia (2-1) și FC Botoșani (1-0) cu jumătate de stadion închis, din cauza acelorași incidente pirotehnice.

Următorul meci de acasă pentru Rapid în play-off, după cel cu Universitatea Craiova, este derby-ul cu Dinamo, care se va disputa pe Arena Națională. Orice alt incident similar produs în viitorul apropiat ar putea duce la sancțiuni și mai drastice, precum interzicerea accesului spectatorilor pentru două sau mai multe partide, ceea ce ar reprezenta o nouă lovitură pentru clubul din Giulești.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

ADVERTORIAL: Lacrimi de bucurie. Fundația Sebastian Moise oferă copiilor vulnerabili un loc în tabăra de vară

În România anului 2026, vacanța de vară nu arată la fel pentru toți copiii. Unii își pregătesc rucsacul de tabără încă din primăvară. Alții...

Ludovic Orban cere PNL și USR să nu voteze un guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu

Fostul consilier prezidențial Ludovic Orban a cerut PNL și USR să nu voteze un eventual guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu, afirmând că...

Vinicius a făcut spectacol cu Scoția! Brazilianul îi cere acum cadoul lui Ancelotti

Vinicius Junior a marcat de două ori în victoria Braziliei cu Scoția și a dezvăluit promisiunea făcută de Carlo Ancelotti înaintea meciului.Brazilia a încheiat...
Ultima oră
Pe aceeași temă