Într-o atmosferă demnă de Euroligă, campioana României a cedat în fața formației din Belgrad, scor 85-92, după un meci electrizant în BTarena.
Clujul a trăit seara unui mare eveniment sportiv: U-BT Cluj-Napoca a primit vizita legendarei Partizan Belgrad, fostă campioană a Europei, într-un meci care a umplut până la refuz BTarena. Aproximativ 10.000 de spectatori au creat o atmosferă incendiară, comparabilă cu marile scene ale baschetului continental, într-o partidă care a adus față în față două cluburi cu culturi puternice și suporteri pasionali.
Elevii lui Mihai Silvășan au început curajos și au condus în primul sfert, dar experiența și valoarea individuală a sârbilor au făcut diferența în cele din urmă. Scor final: U-BT Cluj-Napoca – Partizan Belgrad 85-92, în etapa a 9-a a Ligii Adriatice.
Un început de vis, urmat de o revenire sârbească
Debutul partidei i-a aparținut echipei românești, care a profitat de energia publicului și a condus chiar și la 10 puncte diferență. Karel Guzman a fost liderul ofensiv al gazdelor, revenit pe teren după peripețiile din Cuba, și a înscris 8 puncte rapide. Alături de el, Iverson Molinar și Dusan Miletic au alimentat speranțele unei seri magice.
Totuși, din sfertul al doilea, Partizan, condusă de interimarul Mirko Ocokoljic, a început să preia controlul. Americanii Duane Washington Jr. și Jabari Parker, alături de germanul Isaac Bonga, au dictat ritmul, iar la pauză scorul era 45-38 pentru oaspeți.
U-BT, luptă până la capăt în fața unei forțe continentale
În partea secundă, campioana României a rămas aproape, dar nu a mai putut răsturna scorul. Mitch Creek, Molinar, Miletic și Guzman au continuat să ducă greul în atac, însă Partizan a gestionat perfect momentele-cheie.
Finalul a aparținut formației din Belgrad, care a profitat de oboseala clujenilor și de o rotație mai scurtă a lui Silvășan. Publicul a rămas însă de partea favoriților până la final, aplaudând fiecare acțiune spectaculoasă și cântând chiar și la ultimele secunde.
Liderii lui Partizan: Isaac Bonga (21 puncte), Duane Washington Jr. (19), Jabari Parker (10).
Liderii lui U-BT: Karel Guzman (20 puncte), Dusan Miletic (18), Mitch Creek (14), Iverson Molinar (12), Darron Russell (10).
O atmosferă unică, demnă de marile arene ale Europei
Partida a fost o adevărată sărbătoare pentru baschetul românesc. Galeria lui „U” a pregătit o coregrafie spectaculoasă și bannere impresionante, inclusiv mesajul „Orthodox brothers”, în semn de respect pentru suporterii sârbi. În pauza meciului, trupa Personal a interpretat piesele „Când legendele prind viață” și imnul neoficial al Universității Cluj, completând atmosfera de gală.
În ciuda înfrângerii, U-BT Cluj-Napoca a arătat din nou că poate juca de la egal la egal cu marile forțe ale Europei. Echipa rămâne una dintre revelațiile sezonului în Liga Adriatică și un simbol al baschetului modern din România.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!