19.7 C
AcasăSportSimona Halep a fost nevoită să abandoneze în prima rundă a turneului...

Simona Halep a fost nevoită să abandoneze în prima rundă a turneului Trophee Clarins

Miercuri, jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost nevoită să se retragă din prima rundă a turneului Trophee Clarins (WTA 125), din motive medicale. În momentul abandonului, scorul era de 7-5, 2-3 în favoarea adversarei sale, americanca McCartney Kessler.

Probleme medicale pentru Simona Halep

Simona Halep (32 ani, locul 1.149 WTA) a fost nevoită să se retragă din turneul Trophee Clarins (WTA 125) din cauza durerilor la genunchi, abandonând meciul după o oră și 28 de minute de joc.

În al doilea său meci după reducerea suspendării pentru dopaj de la 4 ani la 9 luni, Halep a început bine, conducând cu 1-0, dar adversara sa, McCartney Kessler (24 ani, locul 123 WTA), a preluat inițiativa și a condus cu 2-1. Cu toate acestea, Halep a revenit și a reușit să conducă cu 3-2, dar Kessler a preluat din nou controlul, conducând cu 4-3 și apoi cu 5-4. Cu toate acestea, Halep a reușit să câștige primul set cu 7-5.

În setul secund, Kessler a început mai bine, conducând cu 2-0, iar Halep a cerut un timeout medical la scorul de 1-2 și apoi a decis să se retragă la scorul de 2-3 din cauza durerilor.

Imediat după meci, Simona Halep a avut și prima reacție.

”Aceeași durere de genunchi ca în Miami, prea riscant să continui”, a spus Halep, potrivit jurnalistului Eric Salliot.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!