Direcția Generală Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul ANAF a identificat șase companii active în domeniul transportului alternativ de persoane care ar fi provocat un prejudiciu total de aproape 28 de milioane de lei la bugetul de stat.
Potrivit autorităților, sumele reprezintă impozite și contribuții sociale neplătite către ANAF, TVA, impozit pe profit și alte obligații fiscale.
Cele șase firme operatează în București (3), Timișoara (2) și Galați (1). Firmele din Timișoara, administrate formal de aceeași persoană, nu au declarat veniturile realizate, nu s-au înregistrat în scopuri de TVA și au raportat profit zero, în ciuda activității desfășurate.
Mai mult, acestea au folosit muncă nedeclarată, fiind identificate 1.323 de persoane fizice implicate fără documente legale de angajare.
Nereguli grave și în Capitală: lipsa caselor de marcat și încasări nedeclarate
În cazul uneia dintre companiile din București, inspectorii fiscali au constatat că 54 din cele 60 de autovehicule folosite nu erau dotate cu aparate de marcat electronice fiscale.
Vehiculele erau utilizate în baza unor contracte de închiriere sau comodat. Sumele încasate în numerar, fără emiterea bonurilor fiscale, au fost confiscate.
ANAF implementează măsuri pentru supraveghere mai eficientă
Pentru a preveni astfel de situații în viitor și a îmbunătăți controlul fiscal asupra firmelor din sectorul ride-sharing, ANAF a introdus formularul 397, care le oferă inspectorilor acces rapid la datele fiscale relevante ale acestor entități.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.