30.5 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăSportBaschetRomânia a învins clar Ungaria! Tricolorii merg în preliminariile Cupei Mondiale din...

România a învins clar Ungaria! Tricolorii merg în preliminariile Cupei Mondiale din 2027

Naționala de baschet a obținut o victorie convingătoare la Oradea și este deja calificată în faza următoare a campaniei pentru Mondialul din 2027.

Echipa națională masculină de baschet a României continuă parcursul solid în turul al doilea al precalificărilor pentru FIBA World Cup 2027. Miercuri seară, în Sala Polivalentă din Oradea, „vulturii” au învins Ungaria cu 76-64, într-un meci în care au revenit spectaculos după un start ezitant.

Sfertul inaugural le-a aparținut oaspeților, care au condus cu 21-13. Însă elevii lui Mihai Silvășan au schimbat complet ritmul începând cu al doilea sfert, pe care l-au câștigat la limită, pentru ca apoi să domine categoric a doua jumătate a meciului. România a câștigat ultimele trei sferturi și s-a impus fără emoții, reușind astfel al doilea succes din Grupa E, după victoria din deplasare cu Macedonia de Nord.

Cel mai bun marcator al partidei a fost Mihai Măciucă, autor a 21 de puncte și 7 recuperări, un nou meci solid din partea liderului ofensiv al tricolorilor. Bogdan Popa a contribuit cu 11 puncte și 4 recuperări, în timp ce Lucas Tohătan a avut o prestație completă: 9 puncte, 3 recuperări și 4 pase decisive.

Meciul retur cu Ungaria se joacă la Szolnok

De partea cealaltă, Ungaria a contat în principal prin Zoltan Perl (15 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive), Nate Reuvers (14 puncte, 8 recuperări), Marcell Pongo (13 puncte, 3 assisturi) și Gyorgy Goloman (10 puncte, 7 recuperări), însă eficiența defensivă a României a făcut diferența în a doua parte a meciului.

După acest rezultat, România conduce clasamentul grupei E cu 4 puncte din două meciuri, fiind urmată de Macedonia de Nord (1 punct, un meci disputat) și Ungaria (1 punct, tot un singur meci jucat). Primele două clasate se califică în preliminariile Cupei Mondiale din 2027, iar tricolorii și-au asigurat deja matematic prezența în faza următoare.

Următoarele două partide pentru România vor fi în 13 august (tot la Oradea, cu Macedonia de Nord) și 16 august (în deplasare, cu Ungaria, la Szolnok). Naționala pornește cu prima șansă, mai ales în condițiile formei arătate în primele două etape.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Bolojan și Grindeanu, reacții după ce Guvernul Veștea n-a trecut de Parlament. Ce planuri au liderii fostei coaliții de guvernare

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a reacționat după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a obținut votul de învestitură în Parlament. Liderul liberal a...

Bolojan și Grindeanu, reacții după ce Guvernul Veștea n-a trecut de Parlament. Ce planuri au liderii fostei coaliții de guvernare

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a reacționat după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a obținut votul de învestitură în Parlament. Liderul liberal a...

Nicuşor Dan cere partidelor să ajungă la un acord pentru formarea unei majorităţi parlamentare

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, înaintea consultărilor de marţi cu partidele şi formaţiunile parlamentare, că le va solicita reprezentanţilor politici să revină la dialog...
Ultima oră
Pe aceeași temă