24.8 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăSportCupa MondialăRecord incredibil la Mondial! S-a egalat deja o bornă istorică înainte de...

Record incredibil la Mondial! S-a egalat deja o bornă istorică înainte de fazele eliminatorii

Campionatul Mondial 2026 a egalat deja recordul pentru cele mai multe autogoluri marcate la o singură ediție a competiției, deși faza grupelor nu s-a încheiat încă.

Campionatul Mondial organizat în Statele Unite, Canada și Mexic continuă să producă statistici spectaculoase. După autogolul tunisianului Ellyes Skhiri din partida pierdută de Tunisia în fața Olandei, scor 1-3, actuala ediție a egalat recordul pentru cele mai multe goluri marcate în proprie poartă la un turneu final.

Autogolul lui Skhiri a fost al 12-lea înregistrat la ediția din 2026, egalând astfel recordul stabilit la Campionatul Mondial din 2018. Statisticile sunt cu atât mai impresionante cu cât niciun alt turneu final din istorie nu a avut mai mult de cinci autogoluri.

Cele 12 autogoluri consemnate până acum la Cupa Mondială 2026 au fost marcate de:

  • Damian Bobadilla – Paraguay – SUA 1-4
  • Miro Muheim – Elveția – Qatar 1-1
  • Mohamed Hany – Egipt – Belgia 1-1
  • Aymen Hussein – Irak – Norvegia 1-4
  • Yazan Al-Arab – Iordania – Austria 1-3
  • Mohamed Manai – Qatar – Canada 0-6
  • Cameron Burgess – Australia – SUA 0-2
  • Hassan Al-Tambakti – Arabia Saudită – Spania 0-4
  • Abduvohid Nematov – Uzbekistan – Portugalia 0-5
  • Mahmud Abunada – Qatar – Bosnia și Herțegovina 1-3
  • Yassine Bounou – Maroc – Haiti 4-2
  • Ellyes Skhiri – Tunisia – Olanda 1-3

Un record care poate fi depășit în fazele eliminatorii

Cu faza grupelor încă în desfășurare, există șanse mari ca recordul absolut să fie depășit în următoarele partide ale competiției.

Până în prezent, în întreaga istorie a Campionatelor Mondiale au fost consemnate 66 de autogoluri. Primul a fost înscris de Manuel Rosas în partida Mexic – Chile de la ediția inaugurală din 1930.

Singurul autogol marcat vreodată într-o finală de Campionat Mondial îi aparține lui Mario Mandžukić, în ultimul act al ediției din 2018, câștigat de Franța împotriva Croației cu 4-2.

De asemenea, Marcelo rămâne singurul jucător care și-a înscris un autogol într-un meci de deschidere al Cupei Mondiale, în Brazilia – Croația, la ediția din 2014.

Un alt record aparte este deținut de partida dintre SUA și Portugalia de la Campionatul Mondial din 2002, când au fost consemnate două autogoluri, semnate de Jorge Costa și Jeff Agoos.

Statisticile arată că edițiile din 1934, 1950, 1958, 1962 și 1990 s-au încheiat fără niciun autogol.

În același timp, Qatar a devenit a treia națională din istoria competiției care își înscrie două autogoluri la aceeași ediție de Campionat Mondial, după Bulgaria în 1994 și Rusia în 2018. Totodată, Statele Unite au egalat performanța Franței din 2014 și 2018, beneficiind de două autogoluri marcate de adversari la aceeași ediție a turneului final.

Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

BNR a încheiat 2025 cu un profit de 2,35 miliarde de lei. Câștigul scade față de anul record 2024

Banca Națională a României (BNR) a raportat pentru anul 2025 un rezultat financiar pozitiv de 2,35 miliarde de lei, peste nivelul estimat inițial, însă...

Samsung pregătește investiții record pentru era AI. Plan de 648 de miliarde de dolari în Coreea de Sud

Samsung Group pregătește un program de investiții de aproximativ 1.000 de trilioane de woni, echivalentul a circa 648 de miliarde de dolari, pentru următorii...

Despărțire surprinzătoare la FCSB! Alexandru Pantea pleacă în străinătate

Alexandru Pantea va evolua în sezonul viitor în Grecia, după ce FCSB a decis să îl împrumute, mutarea urmând să includă și o opțiune...
Ultima oră
Pe aceeași temă