23.9 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSportFotbalRăsturnare de situație la Dinamo! Echipa lui Nicolae Badea nu s-a mai...

Răsturnare de situație la Dinamo! Echipa lui Nicolae Badea nu s-a mai înscris în Liga 3

ACS FC Dinamo, clubul patronat de Nicolae Badea, nu va participa în noul sezon al Ligii a 3-a, deși își câștigase dreptul sportiv de a continua în competiție.

Fără un anunț prealabil și fără vreo indicație că va dispărea din peisajul fotbalului românesc, echipa a ratat termenul-limită pentru înscriere, 15 iulie, iar semnalele sunt clare: ACS FC Dinamo se apropie de faliment. Decizia este cu atât mai surprinzătoare cu cât formația terminase pe locul 3 în play-out-ul Seriei 5 din sezonul precedent, având continuitate sportivă asigurată.

„De mai bine de 15 ani în insolvență, ACS FC Dinamo nu s-a înscris în competiție”, notează prosport.ro. În prezent, clubul este deținut de Nicolae Badea, unul dintre cei mai potenți financiar oameni din fotbalul românesc, dar care pare că și-a pierdut complet interesul față de această entitate.

În momentul de față, există trei cluburi care poartă numele „Dinamo”:

  • SC Dinamo 1948 SA, echipa din Superligă, susținută de suporteri,
  • CS Dinamo, formația care a promovat recent în Liga 2, antrenată de Florin Bratu,
  • și ACS FC Dinamo, echipa înființată și patronată de Nicolae Badea, activând până acum în Liga 3.

Falimentul ar putea scoate la licitație numele și sigla lui Dinamo

Decizia de a nu înscrie echipa vine într-un context delicat pentru club. „ACS FC Dinamo deține și 7,03% din acțiunile SC Dinamo 1948 SA, denumirea Fotbal Club Dinamo și stema cu cei doi «câini»”, iar în eventualitatea intrării în faliment, toate aceste bunuri ar putea fi scoase la licitație.

Această posibilitate agită apele în „familia dinamovistă”, deoarece cele mai valoroase elemente de patrimoniu ale brandului — stema și numele — ar putea fi dobândite de orice entitate interesată. Potrivit unui raport de evaluare, sigla cu cei doi câini este estimată la un milion de euro.

Pe banca tehnică a echipei se afla Răzvan Lupu, fiul fostului internațional Dănuț Lupu, care ocupa funcția de team-manager. Cu toate acestea, niciun demers oficial pentru înscrierea în Liga 3 nu a fost efectuat de conducere.

În toamnă, instanțele urmează să decidă dacă ACS FC Dinamo intră în faliment, moment care ar putea redesena definitiv peisajul juridic și identitar al clubului Dinamo.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

VIDEO. Rusia afirmă că armele nucleare sunt „singura” garanție împotriva unui război mondial

Armele nucleare reprezintă „singura” barieră care împiedică lumea să alunece către un război global, a declarat miercuri Kremlinul, pe fondul temerilor privind declanșarea unei...

Bolojan, Fritz și Hunor discută variantele de guvernare. PNL și UDMR iau în calcul inclusiv susținerea unui Guvern PSD

Liderii PNL, USR și UDMR au discutat miercuri opțiunile de formare a viitorului Guvern, pe fondul dificultăților de a asigura o majoritate parlamentară pentru...

Kelemen Hunor: La consultările de la Cotroceni au fost prezentate două propuneri de premier

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat miercuri că, în cadrul consultărilor de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou guvern, au fost prezentate două...
Ultima oră
Pe aceeași temă