24.9 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăSportFotbalPrimul gol a fost penibil! România U19, eliminată de Olanda, dar lăudată...

Primul gol a fost penibil! România U19, eliminată de Olanda, dar lăudată de selecționerul Ion Marin

România U19 s-a oprit în semifinale la turneul final găzduit pe teren propriu, dar Ion Marin și-a lăudat jucătorii pentru parcursul remarcabil.

Naționala Under 19 a României a fost învinsă de Olanda, scor 1-3, în semifinalele Campionatului European U19, competiție desfășurată în România. Deși tricolorii au visat la o calificare în finală, diferența a fost făcută de eficiența adversarilor și de erorile individuale, una dintre ele recunoscută fără menajamente chiar de selecționerul Ion Marin.

„Le mulțumesc spectatorilor care au dat un ajutor imens acestor tineri, îi felicit pe jucători, sunt primii 4 în Europa, le mulțumesc și îi felicit pentru comportamentul avut timp de 3 ani de zile, de când lucrăm, de când am construit această echipă”, a spus Marin la finalul partidei.

Tehnicianul în vârstă de 70 de ani a descris drept „penibil” primul gol primit de echipa sa, însă a subliniat că întregul drum până în semifinale rămâne o reușită.

„Am început cu felicitări, mulțumiri pentru copiii ăștia, nu vreau să înșirui acum defecte, se putea mai mult. Primul gol este penibil, celelalte… o echipă care le-a lucrat, au pasat, au fost activi, reactivi, ăsta este fotbalul, noi atât am putut să dăm în această seară”, a adăugat selecționerul.

Ion Marin: „Să vedem cluburile cum se orientează”

Antrenorul a avut un discurs lucid și după fluierul final, mulțumind jucătorilor pentru colaborarea din ultimii trei ani și atrăgând atenția asupra viitorului lor.

„I-am felicitat pe băieți, i-am luat în brațe, le-am mulțumit pentru colaborarea din ultimii 3 ani. Să vedem cluburile cum se orientează și unde ajung acești copii, să sperăm că ajung la cluburi bune, unde se vrea performanță! Dacă îi iau cluburi doar ca să îi aibă acolo, va fi o mare problemă”, a avertizat Ion Marin.

Selecționerul a explicat și alegerile tactice pentru acest meci, inclusiv decizia de a începe cu Kodor în locul lui Barbu, dar a subliniat că echipa a încercat să răspundă pe măsura adversarului: „Cu Barbu am avut o discuție, era puțin obosit, am zis să începem cu Kodor pentru că fundașii lor erau înalți, ne-a reușit într-un fel”.

România U19 încheie turneul pe locul 4, într-o ediție în care a arătat progres și potențial. Finala competiției este programată pe 26 iunie, pe stadionul Rapid-Giulești, între Spania și Olanda, după ce ibericii au învins dramatic Germania, scor 6-5, după prelungiri.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Claudiu Manda îl acuză pe Ilie Bolojan că și-a schimbat pozițiile în negocierile pentru formarea Guvernului

Secretarul general al PSD, europarlamentarul Claudiu Manda, l-a acuzat joi pe liderul liberal Ilie Bolojan că și-a schimbat în repetate rânduri pozițiile în negocierile...

Rusia declară persona non grata gerantul interimar al Consulatului României din Sankt-Petersburg și retrage consimțământul pentru funcționarea postului consular

Ministerul Afacerilor Externe a anunțat, joi, că Federația Rusă a declarat persona non grata gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg și...

Ludovic Orban cere PNL și USR să nu voteze un guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu

Fostul consilier prezidențial Ludovic Orban a cerut PNL și USR să nu voteze un eventual guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu, afirmând că...
Ultima oră
Pe aceeași temă