9.5 C
vineri, 26 aprilie 2024
AcasăSportHandbalPrimele două meciuri de la Campionatul European de handbal masculin: Franța -...

Primele două meciuri de la Campionatul European de handbal masculin: Franța – Macedonia de Nord 39-29 și Germania – Elveția 27-14

În această seară au avut loc primele două meciuri de la Campionatul European de handbal masculin. Franța – Macedonia de Nord 39-29 a fost prima partidă, urmată de Germania – Elveția 27-14, meciul cu cea mai mare asistență din istoria handbalului, 53.586 de oameni în tribune, conform gsp.ro.

România va debuta la turneul final vineri, ora 19:00, cu Austria.

Turneul final se va desfășura în perioada 10-28 ianuarie în 6 orașe din Germania.

FINAL » Germania – Elveția 27-14

Într-o atmosferă de vis, cu 53.586 de spectatori în tribunele arenei din Düsseldorf, naționala Germaniei a pornit ideal aventura la acest turneu final, victorie categorică contra Elveției.

Nemții și-au respectat statutul de mari favoriți și au condus cap-coadă partida. Ofensiva nu a fost la cel mai înalt nivel astăzi, doar 27 de goluri, cele mai multe înscrise de Juri Knorr, 6, dar nici nu a fost nevoie de mai mult, mai ales că defensiva a arătat foarte bine.

Pe final, în ultimele minute, zecile de mii de spectatori erau în picioare, aplaudându-și favoriții. A fost un început ideal pentru nemți la acest Campionat European.

În a doua rundă din faza grupelor, Elveția o va înfrunta pe Franța, în vreme ce Macedonia de Nord va juca cu Germania. Ambele partide vor avea loc pe Mercedes-Benz Arena din Berlin.

FINAL » Franța – Macedonia de Nord 39-29
Calculele hârtiei au fost respectate, Franța a debutat la Campionatul European cu o victorie, 39-29 în fața Macedoniei de Nord. Surprinzător a fost modul în care au arătat primele 15 minute de joc, în care nord-macedonenii s-au ținut foarte bine și au condus în 3 rânduri, o dată chiar la două goluri!

Spre finalul reprizei, Franța a „reparat” anomalia și a intrat la pauză cu 4 goluri avans. În a doua parte a meciului, francezii au continuat să se distanțeze și au încheiat partida cu 10 goluri în față. Hugo Descat, cel mai bun marcator, cu 7 reușite, a fost desemnat „omul meciului” la final.

Duelul de deschidere a avut loc pe Merkur Spiel-Arena din Düsseldorf, stadion cu o capacitate de 54.600 de locuri, pe suprafața căruia a fost amenajat un teren de handbal.

Față în față au fost Franța, de 3 ori campioană europeană (2006, 2010, 2014), și Macedonia de Nord, echipă fără tradiție în această competiție, cel mai bun rezultat obținut la nivel continental fiind locul 5 în 2012.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Cătălin Șerban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații. A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.