28.8 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăInternaționalCriza din UcrainaOana Țoiu s-a întâlnit la Kiev cu premierul ucrainean, Yulia Svyrydenko

Oana Țoiu s-a întâlnit la Kiev cu premierul ucrainean, Yulia Svyrydenko

Ministrul de Externe Oana Țoiu, aflat în vizită la Kiev, a avut joi o întâlnire cu prim-ministrul Ucrainei, Yulia Svyrydenko, în timpul căreia cei doi oficial au discutat despre cooperare în domeniul economic și al apărării.

Potrivit unui comunicat al MAE, discuția s-a concentrat asupra cooperării în domeniul economic, inclusiv în industria de apărare, precum și asupra priorităților în materie de conectivitate.

Cei doi oficiali și-au arătat interesul pentru continuarea practicii ședințelor comune de guvern, având în vedere utilitatea acestora în aprofundarea dialogului în diverse domenii și în impulsionarea cooperării sectoriale. A fost subliniată importanța interconectivității, inclusiv în contextul procesului de reconstrucție a Ucrainei.

Progresele realizate între cele două țări

Cei doi înalți oficiali au trecut în revistă progresele realizate în cadrul mai multor proiecte, precum podul aflat în construcție peste râul Tisa. Ministrul român al afacerilor externe a evocat, în acest context, investițiile semnificative realizate de România în proiecte transfrontaliere, de la începutul agresiunii ruse împotriva Ucrainei, în februarie 2022, cu impact pozitiv la nivel regional, inclusiv din punct de vedere economic.

„A rezultat un interes reciproc pentru facilitarea cooperării dintre companiile românești și cele ucrainene”, arată MAE.

Conform sursei citate, premierul ucrainean a invitat România și companiile românești să participe la procesul de reconstrucție a Ucrainei și să realizeze investiții în această țară.

Ministrul afacerilor externe a reamintit sprijinul constant acordat de România parcursului european al Ucrainei și disponibilitatea de a împărtăși din propria experiență în procesul de preaderare.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Bolojan și Grindeanu, reacții după ce Guvernul Veștea n-a trecut de Parlament. Ce planuri au liderii fostei coaliții de guvernare

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a reacționat după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a obținut votul de învestitură în Parlament. Liderul liberal a...

PSD își asumă guvernarea și funcția de premier, anunță Sorin Grindeanu după consultările de la Cotroceni

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat luni, după consultările cu președintele României, Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni, că partidul este pregătit să își asume...

Nicușor Dan reia consultările cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui premier

Președintele României, Nicușor Dan, va avea marți o nouă rundă de consultări cu partidele și formațiunile politice reprezentate în Parlament, în vederea desemnării unui...
Ultima oră
Pe aceeași temă