23.9 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSportFotbalNicolescu răspunde criticilor după mercato! De ce nu a adus Dinamo un...

Nicolescu răspunde criticilor după mercato! De ce nu a adus Dinamo un atacant în iarnă

Președintele „câinilor” spune că deciziile se iau în echipă și că nu au fost găsite opțiuni potrivite pentru sistemul lui Kopic.

Andrei Nicolescu a explicat de ce Dinamo București nu a reușit să transfere un atacant în perioada de mercato din iarnă, deși înainte de deschiderea ferestrei de transferuri oficialul declarase în repetate rânduri că echipa are nevoie de întăriri în ofensivă.

Singurul jucător cu profil ofensiv adus în această iarnă este Ianis Tarbă, în vârstă de 19 ani, aripă dreapta, care nu a debutat încă pentru formația antrenată de Željko Kopic. În schimb, clubul s-a întărit în compartimentul defensiv, prin transferurile lui Matteo Duțu și Valentin Țicu.

În paralel, Dinamo a pierdut un atacant, pe Stipe Perica, care a semnat cu Neftchi Fergana, campioana Uzbekistanului. Aproape de startul play-off-ului din SuperLiga României, Kopic îl folosește în centrul atacului pe Mamadou Karamoko, deși poziția sa de bază este aripa stângă. Alternativa din lot este Alexandru Pop.

La ultimul meci din campionat, în remiza 1-1 cu Universitatea Craiova pe Arena Națională, Karamoko a fost suspendat, iar Alberto Soro a fost titularizat, marcând unicul gol al „câinilor”.

„Nu e președintele singurul răspunzător”

Andrei Nicolescu a respins ideea că el ar fi singurul responsabil pentru lipsa unui transfer ofensiv.

„E o percepție absolută greșită pe care media trebuie să o explice. Un președinte de club nu face singur transferurile. Suntem o echipă, care, la final, pe baza unor analize și opțiuni, ia o decizie. Nu e președintele singurul răspunzător de transferuri.”

Oficialul dinamovist a explicat că au existat mai multe piste analizate în această perioadă.

„Avem foarte mulți atacanți pe lista noastră. Sunt multitudini de motive pentru care cu unii nici măcar nu am ajuns să discutăm. Sunt multitudini de motive pentru cei cu care am discutat nu au ajuns aici. La mine au ajuns zeci de atacanți. Între 10 și 20 de atacanți. Nu știu ce au mai văzut și ceilalți înainte.”

Nicolescu a subliniat că echipa de conducere continuă să caute soluții, însă doar în condițiile în care acestea se potrivesc profilului dorit de staff-ul tehnic.

„Nu știu dacă am tras linie (n.r. în privința lotului). Evident că noi căutăm o soluție. Dacă găsim o soluție care să-i convină departamentului de scouting și lui Kopic, normal că o să mai facem transferuri.”

„Dar lumea trebuie să știe că suntem o echipă care luăm decizii. Nu sunt eu responsabil de situația asta. Toți ne-am asumat și evident că nimic nu poate să meargă perfect. Dacă totul ar merge perfect în situația noastră, ne-am plictisi.”

Președintele lui Dinamo a precizat că obiectivul este identificarea unui atacant care să corespundă cerințelor tactice și nivelului dorit.

„Evident că noi căutăm un atacant, dar un atacant care să se potrivească pentru noi, să fie ceea ce își dorește Dinamo și să reprezinte Dinamo bine. E vorba de calitatea intrinsecă a jucătorului și de adaptabilitatea lui la sistemul nostru de joc.”

„E adevărat, ne lipsesc două posturi ca să avem un lot complet. Poate încă un fundaș central și un atacant. Dar nu i-am găsit pe cei care să se potrivească cu ceea ce își dorește Kopic.”

În această iarnă, Dinamo a transferat trei jucători: Matteo Duțu (20 de ani), fundaș central adus de la Milan Futuro, cotat la 250.000 de euro și deja debutant în victoria cu 3-2 împotriva Farului Constanța; Valentin Țicu (25 de ani), fundaș stânga venit liber de contract după despărțirea de Petrolul, cotat la 300.000 de euro; și Ianis Tarbă (19 ani), aripă dreapta adusă de la juniorii celor de la Celta Vigo, cotat la 50.000 de euro.

Dinamo continuă astfel pregătirea pentru finalul sezonului, cu obiectivul de a consolida poziția din clasament și de a completa lotul în funcție de oportunitățile apărute pe piața transferurilor.

Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Val de caniculă „Omega” în Europa: recorduri de temperatură, victime și măsuri de urgență în mai multe țări

Europa de Vest se confruntă miercuri cu un val de căldură extremă de tip „Omega”, care a doborât recorduri de temperatură, a provocat zeci...

PSD l-a desemnat în unanimitate pe Sorin Grindeanu drept propunere pentru funcția de premier

Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca Sorin Grindeanu să fie propunerea formațiunii pentru funcția de prim-ministru, în contextul negocierilor...

Rusia a oprit 38 de proiecte de centre de date, în valoare de peste 2 miliarde de dolari, pe fondul costurilor și crizei de...

Rusia a suspendat construcția a 38 de proiecte de centre de date în ultimii trei ani, investiții care însumau aproximativ 168,6 miliarde de ruble...
Ultima oră
Pe aceeași temă