Cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, a declarat vineri că a avut „o convorbire telefonică bună” cu președintele SUA Donald Trump, în urma unei perioade de tensiuni care a inclus anunțul retragerii a 5.000 de soldați americani din Germania.
„Am avut o convorbire bună cu @POTUS Donald Trump în timpul zborului său de întoarcere din China”, a scris Merz pe platforma X, adăugând că cei doi au convenit că „Statele Unite și Germania sunt parteneri puternici într-o NATO puternică”.
CITEȘTE ȘI – Trump își pierde răbdarea cu Iranul. SUA și China cer menținerea deschisă a rutei maritime strategice
Trump a anunțat retragerea trupelor cu două săptămâni în urmă, la scurt timp după ce Merz afirmase că Iranul „umilește” Washingtonul la masa negocierilor. În același context, Trump a lansat critici dure la adresa liderului german.
Cancelarul Germaniei ar trebui să petreacă mai mult timp pentru a pune capăt războiului Rusia/Ucraina (unde a fost total ineficient!) și pentru a-și rezolva problemele interne, în special imigrația și energia, a declarat Trump la acel moment pe rețeaua sa Truth Social.
El a mai spus că Merz ar trebui să acorde „mai puțin timp interferențelor în acțiunile celor care încearcă să elimine amenințarea nucleară iraniană, făcând astfel lumea, inclusiv Germania, un loc mai sigur”.
Mesajul transmis vineri de Merz sugerează că cei doi au depășit divergențele și au convenit în linii mari asupra obiectivelor Washingtonului în conflictul SUA–Israel cu Iranul.
Merz a mai scris că „suntem de acord: Iranul trebuie să vină acum la masa negocierilor. Trebuie să deschidă Strâmtoarea Hormuz. Teheranului nu trebuie să i se permită să dețină arme nucleare”.
Am discutat și o soluție pașnică pentru Ucraina și ne-am coordonat pozițiile înaintea summitului NATO de la Ankara, din 7–8 iulie, a adăugat cancelarul pe X.
Germania, cea mai mare economie a UE și principalul susținător militar al Ucrainei în Europa, a demarat sub conducerea lui Merz un amplu proces de modernizare și înarmare a forțelor armate, în contextul percepției unei amenințări crescute din partea Rusiei și al reducerii dependenței de Statele Unite în materie de apărare.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.