24 C
București
duminică, 19 iulie 2026
AcasăInternaționalLiderii arabi discută la Riad despre un plan alternativ pentru reconstrucția Fâșiei...

Liderii arabi discută la Riad despre un plan alternativ pentru reconstrucția Fâșiei Gaza

Arabia Saudită găzduiește vineri un summit la care participă opt lideri arabi, având ca principal subiect de discuție un plan de răspuns la propunerea fostului președinte american Donald Trump privind viitorul Fâșiei Gaza, relatează AFP.

Deși Riadul a încercat să diminueze așteptările, calificând întâlnirea drept o „reuniune frățească informală”, deciziile adoptate ar putea fi analizate și incluse pe ordinea de zi a summitului Ligii Arabe programat pentru 4 martie în Egipt.

Viziunea americană privind reconstrucția Fâșiei Gaza a generat un rar consens între liderii arabi, însă există divergențe legate de viitoarea guvernare a enclavei palestiniene și de sursele de finanțare pentru reconstrucția acesteia, potrivit unor diplomați și experți.

„Ne aflăm la o cotitură istorică majoră a conflictului israeliano-palestinian, în care Statele Unite, sub administrația Trump, ar putea instaura realități ireversibile pe teren”, avertizează Andreas Krieg, expert la King’s College din Londra.

Planul lui Donald Trump și reacția internațională

Planul propus de Donald Trump include mutarea celor 2,4 milioane de locuitori ai Fâșiei Gaza în Egipt și Iordania și transformarea acestui teritoriu în „Riviera Orientului Mijlociu”.

Propunerea a fost întâmpinată cu un val de condamnări internaționale, dar a fost susținută de Israel.

O sursă apropiată Guvernului saudit a declarat pentru AFP că liderii arabi analizează un „plan de reconstrucție alternativ” pentru Fâșia Gaza, menit să contracareze proiectul lui Trump.

Planul Egiptului pentru reconstrucția Fâșiei Gaza

Egiptul urmează să prezinte în cadrul summitului un proiect propriu de reconstrucție, deși detaliile oficiale nu au fost încă dezvăluite. Potrivit lui Mohammed Hegazy, membru al Consiliului egiptean al Afacerilor Externe, planul egiptean se va desfășura în trei etape pe o perioadă de cinci ani:

  • Prima fază (șase luni) – îndepărtarea ruinelor și crearea a trei zone securizate pentru locuitorii strămutați.
  • A doua fază – organizarea unei Conferințe Internaționale a Reconstrucției, unde să fie atrase fonduri pentru reconstrucția regiunii.
  • A treia fază – relansarea unui proces politic în vederea soluției „două state”, Israel și Palestina, care să coexiste pașnic.

Israelul respinge această soluție, ceea ce complică implementarea planului egiptean.

O viziune comună a liderilor arabi?

Diplomații avertizează că principala provocare a planului Egiptului este finanțarea, dar și stabilirea unei administrații post-război pentru Gaza.

O sursă apropiată Guvernului saudit estimează că summitul ar putea duce la un acord între liderii arabi:

„Ar fi de neconceput ca liderii arabi să se reunească și să nu ajungă la o viziune comună. Esențialul este însă conținutul acestei viziuni și capacitatea de a o pune în aplicare”, a declarat un diplomat arab.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă