26.8 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
AcasăSănătateIuliu Torje, medic ATI, semnal de alarmă privind îngrijirea paliativă din România

Iuliu Torje, medic ATI, semnal de alarmă privind îngrijirea paliativă din România

Iuliu Torje, un medic român care lucrează într-un centru medical ce face parte cel mai mare spital public din landul Hessen, Germania, atrage atenţia, după moartea fostului preşedinte, Ion Iliescu, asupra nevoii urgente de a reglementa prin lege îngrijirea paliativă în România, transmite Antena 3 CNN.

Primul lider al României după căderea regimului comunist a murit marți după-amiază, la spitalul SRI Agrippa Ionescu, unde a fost internat, la secția de Terapie Intesivă, luni, 9 iunie.

Plecat de ani buni din țară, dar cu sufletul rămas acasă, medicul Iuliu Torje de la ECMO Center – Klinikum Kassel din Germania a spus că trecerea în neființă a fostului președinte al României, ar trebui să deschidă, în sfârșit, o discuție sinceră despre suferință și demnitate, printr-o lege clară pentru îngrijirea paliativă.

„România, la 35 de ani de la primele alegeri libere, nu are o lege pentru îngrijirea paliativă. Nu are o cultură medicală sau socială a limitării terapiilor invazive inutile. Nu are instrumente legale care să sprijine decizia de a lăsa un om să plece, liniștit, atunci când lupta s-a încheiat”, a declarat medicul Iuliu Torje, potrivit hotnews.ro.

Terapia intensivă din cazul lui Ion Iliescu i-a prelungit agonia

Ulterior, specialistul a subliniat că Ion Iliescu a fost ținut artificial în viață în ultimele săptămâni, în spital, în condițiile în care, în cazul acestuia, medicina nu mai aducea speranță, ci doar suferință.

„A murit lent, într-un fel pe care nu-l doresc nimănui: traheostomizat, cu cancer, cu comorbidități multiple, ținut artificial în viață timp de săptămâni, într-o terapie intensivă, care, în cazul său, n-a făcut decât să prelungească agonia. 

Ion Iliescu a fost, în ultimele lui săptămâni, imaginea perfectă a ceea ce numim în ATI: «pacient aflat deasupra oricărei resurse terapeutice». Adică… cineva pentru care medicina activă nu mai aduce speranță, ci doar suferință. Și tocmai acolo, în acel punct, medicina trebuie să aibă umanitatea să se oprească”, a explicat medicul Iuliu Torje, care este și consilierul ministrului Sănătății, Alexandru Rogobete.

Potrivit declaraţiilor făcute de Iuliu Torje, în astfel de cazuri, suferința este prea mare și fără rost, iar demnitatea pacientului nu este respectată, subliniid că este nevoie de o adevărată dezbatere în societate despre cum poate fi gestionat sfârșitul vieții pentru cei care medicina nu poate oferi soluții de vindecare.

„Nimeni nu merită un asemenea sfârșit. Nimeni nu ar trebui să fie transformat într-un trup inert, legat de aparate, cu o traheostomă tăcută în gât, într-o cameră în care nu mai există speranță … doar tăcerea dintre monitoare”, a scris Iuliu Torje în mesajul publicat pe pagina lui de Facebook.

Postarea prin care specialistul a indicat vidul legislativ în cazul bolnavilor în stadiu terminal a mai cuprins următoarea concluzie: „Şi poate că, tocmai prin suferința lui, ar trebui să începem o discuție sinceră despre cum alegem să murim în România. Sau, mai corect spus, despre cum nu ne este permis să murim cu demnitate”.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Atacuri rusești devastatoare în Ucraina. Cel puțin nouă morți și peste 30 de răniți în mai multe regiuni

Cel puțin nouă persoane și-au pierdut viața, iar alte peste 30 au fost rănite în urma unor atacuri rusești care au vizat marți mai...

Furtunile au provocat inundații în mai multe orașe din țară. Craiova, cea mai afectată de ploile torențiale

Ploile abundente au creat probleme majore în mai multe regiuni ale țării, iar cea mai gravă situație s-a înregistrat la Craiova.Cantitatea de precipitații a...

Evaluarea Națională 2026: Elevii susțin astăzi proba la Matematică

Absolvenții clasei a VIII-a susțin marți proba scrisă la Matematică din cadrul Evaluării Naționale 2026, a doua etapă a examenului care contează pentru admiterea...
Ultima oră
Pe aceeași temă