Salvamontiștii au avut o zi extrem de aglomerată, după ce 22 de persoane au fost salvate în ultimele 24 de ore din zonele montane ale României.
Cele mai multe solicitări de ajutor au venit din județele Gorj, Hunedoara (Lupeni) și din stațiunea Predeal, potrivit informațiilor transmise de Salvamont România.
Conform Dispeceratului Național Salvamont, în intervalul analizat au fost înregistrate 14 apeluri de urgență, care au necesitat intervenția echipelor de salvatori montani.
În urma acestor misiuni, șapte persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale și au fost transportate la spital cu ambulanțe SAJ, SMURD sau ale serviciilor Salvamont.
Celelalte persoane salvate au fost preluate ulterior de aparținători sau prieteni, cu acordul echipelor de intervenție.
Zonele cu cele mai multe intervenții
Cele mai solicitante au fost serviciile Salvamont din Gorj, Lupeni și Predeal, fiecare înregistrând câte două apeluri.
De asemenea, intervenții punctuale au avut loc și în județele Argeș, Brașov, Cluj, Prahova, Maramureș, Mureș, Vâlcea (Voineasa) și Suceava, unde s-a primit câte un apel pentru situații de urgență.
Avertisment pentru turiști
Pe lângă intervențiile de salvare, Dispeceratul Național Salvamont a mai primit 22 de apeluri prin care turiștii au solicitat informații și recomandări privind traseele montane și starea pârtiilor.
Reprezentanții Salvamont România fac apel la prudență și responsabilitate în zona montană și îi îndeamnă pe turiști să se informeze înainte de plecare, pentru a reduce riscul accidentelor
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.