Premierul Ilie Bolojan a anunțat miercuri că ordonanța de urgență privind reforma administrației publice a fost transmisă spre publicare în Monitorul Oficial, marcând un pas important în implementarea măsurilor de eficientizare a aparatului administrativ.
„Înainte de a pleca la Bruxelles, am semnat cele două ordonanțe adoptate în ședința de Guvern de ieri seară (marți – n.r.): reforma administrației publice și cea privind relansarea economică. Prin prima ordonanță: vom reduce risipa în administrație; vom avea o administrație mai eficientă; mutăm deciziile mai aproape de oameni. Prin a doua: creștem producția internă; susținem exportul și investițiile strategice; relansăm creșterea economică”, a scris Bolojan.
Potrivit prim-ministrului, ordonanța pentru reforma administrației publice urmărește reducerea risipei în administrație, creșterea eficienței și apropierea deciziilor de cetățeni. În paralel, actul normativ privind relansarea economică vizează creșterea producției interne, susținerea exporturilor și a investițiilor strategice și stimularea creșterii economice.
CITEȘTE ȘI – Radu Miruță despre rolul României în cazul unui scenariu negativ la Marea Neagră
Guvernul adoptase ordonanțele marți seara, iar publicarea lor în Monitorul Oficial reprezintă etapa finală pentru intrarea în vigoare a măsurilor. Reformele fac parte dintr-un pachet mai amplu de politici menite să eficientizeze administrația și să sprijine dezvoltarea economică a țării.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.