Coasta de Fildeș a debutat cu victorie la Campionatul Mondial 2026, impunându-se cu 1-0 în fața Ecuadorului după un meci echilibrat și spectaculos din grupa E.
Înaintea startului competiției, cele două formații erau considerate principalele candidate pentru locul secund din grupă, în condițiile în care Germania pornea mare favorită la calificare.
Partida disputată pe Lincoln Financial Field din Philadelphia a oferit numeroase ocazii și momente spectaculoase, însă tabela a rămas nemodificată până în ultimele minute.
Ecuadorienii au început mai bine confruntarea și au avut prima mare oportunitate prin Enner Valencia. Atacantul sud-american a ajuns într-o poziție favorabilă, însă execuția sa a trecut peste poartă.
Replica africanilor a venit în minutul 17. Bazoumana Toure a primit o pasă de la Franck Kessie și a șutat periculos, însă mingea a trecut puțin pe lângă poarta adversă.
Pe măsură ce partida a avansat, ritmul a crescut, iar cele două echipe au început să își creeze ocazii importante.
Ecuador a fost foarte aproape de deschiderea scorului după o eroare în defensiva ivoriană. Alan Minda a profitat de situație și a trimis un șut puternic din afara careului, însă mingea a lovit bara transversală.
Același Minda a fost din nou aproape de gol câteva minute mai târziu. De această dată a șutat din interiorul careului, însă balonul s-a oprit din nou în transversală.
Amad Diallo a decis meciul în ultimul minut regulamentar
Nici Coasta de Fildeș nu a fost departe de gol înainte de pauză. Nicolas Pepe a atacat excelent o centrare venită de la Diomande și a reluat spre poartă, însă mingea a lovit și ea bara transversală.
După reluare, cele două formații au continuat să se anuleze reciproc, iar partida părea să se îndrepte către o remiză.
Totul s-a schimbat însă în minutul 90.
Wilfried Singo a pornit într-o acțiune ofensivă surprinzătoare și a avansat cu mingea până aproape de careul advers. Fundașul ivorian a găsit o soluție excelentă de pasă către Amad Diallo.
Extrema celor de la Manchester United nu a iertat. A șutat din prima la colțul lung și l-a învins pe portarul Ecuadorului, declanșând bucuria în tabăra africană.
Golul lui Diallo a fost suficient pentru ca formația pregătită de Emerse Fae să obțină toate cele trei puncte și să facă un pas important către calificarea în fazele eliminatorii.
După prima etapă din grupa E, Germania conduce clasamentul după succesul categoric cu Curacao, scor 7-1, în timp ce Coasta de Fildeș ocupă poziția secundă datorită victoriei obținute împotriva Ecuadorului.
În etapa următoare sunt programate partidele Germania – Coasta de Fildeș și Ecuador – Curacao, meciuri care pot clarifica în mare măsură lupta pentru calificare.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!