25.3 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSănătateFormular online pentru pacienții trimiși abuziv la privat. Ministerul Sănătății promite sancțiuni

Formular online pentru pacienții trimiși abuziv la privat. Ministerul Sănătății promite sancțiuni

Rogobete a subliniat că activitatea medicilor în privat trebuie să se desfășoare doar după programul din spital, și nu în detrimentul bolnavilor care au nevoie de îngrijire în sistemul public

Începând cu 1 septembrie, pacienții care au fost direcționați abuziv din spitalele publice către clinici private, vor putea depune sesizări online, printr-un formular disponibil pe site-ul Ministerului Sănătății. Documentul va cere detalii despre unitatea medicală, medicul implicat, cabinetul privat indicat și costurile suportate. Informațiile colectate vor fi analizate de echipe mixte ale Ministerului și CNAS, care vor demara controale și vor aplica sancțiuni, dacă neregulile se confirmă.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a condamnat ferm practica, calificând-o „nedemnă și inacceptabilă”. Acesta a explicat că pacienții sunt adesea înștiințați că nu există locuri, că s-au terminat fondurile sau că aparatura medicală nu funcționează, pentru a fi direcționați ulterior către cabinete private, unde plătesc pentru servicii ce ar trebui să fie gratuite. „Spitalul public are obligația de a trata pacienții. Este dreptul lor să aleagă unde merg, nu să fie forțați prin pretexte false”, a subliniat ministrul.

El a ținut să precizeze că nu pune etichetă întregului sistem medical: „În spitalele de stat există mulți profesioniști dedicați. Însă aceste excepții afectează încrederea pacienților și imaginea întregului sistem.” Rogobete a subliniat că activitatea medicilor în privat trebuie să se desfășoare doar după programul din spital, și nu în detrimentul bolnavilor care au nevoie de îngrijire în sistemul public.

Demnitarul a reamintit că pacienții au deja la dispoziție, din 14 iulie, un formular online pentru a semnala problemele legate de hrana din spitalele publice. Noua inițiativă, spune el, continuă direcția de a oferi bolnavilor instrumente prin care să reclame abuzurile și să contribuie la o schimbare reală. „Sănătatea românilor nu se negociază, iar pacienții nu sunt singuri. Avem datoria să le oferim respect, demnitate și tratament corect”, a concluzionat ministrul.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite

Top 5 aparate de aer condiționat cu cel mai bun raport preț-calitate

Când vine vorba de aparate de aer condiționat, piața e plină de opțiuni, de la modele de buget, care fac strict treaba de bază,...

Top 5 aparate de aer condiționat cu cel mai bun raport preț-calitate

Când vine vorba de aparate de aer condiționat, piața e plină de opțiuni, de la modele de buget, care fac strict treaba de bază,...
Ultima oră
Pe aceeași temă