Începând de vineri, o nouă lege care restricționează utilizarea telefoanelor mobile în școlile din Finlanda a intrat oficial în vigoare, cu doar o săptămână înainte de începerea anului școlar, informează AFP.
Măsura vine în contextul unei scăderi semnificative a poziției Finlandei în clasamentul OCDE care evaluează competențele elevilor de 15 ani la matematică, lectură și științe. Țara, cunoscută până de curând pentru excelența sistemului său educațional, caută astfel soluții pentru a combate factorii care influențează negativ procesul de învățare.
CITEȘTE ȘI – Rada Supremă a Ucrainei a votat pentru corectarea legii anticorupție
Legea, adoptată în luna aprilie, interzice folosirea telefoanelor mobile de către elevii cu vârste între 7 și 16 ani în timpul orelor de curs. Excepțiile sunt permise doar în scopuri educaționale, ca sprijin pentru învățare sau din motive medicale, dar numai cu aprobarea profesorului.
Școlile decid cum aplică restricțiile
Implementarea noii reguli rămâne la latitudinea fiecărei unități de învățământ. De exemplu, într-o școală din Varkaus, situată în estul țării, unde învață aproximativ 700 de elevi, telefoanele vor trebui păstrate în ghiozdane sau dulapuri pe tot parcursul zilei, inclusiv în pauze, potrivit postului public Yle.
În schimb, în Tampere, aflat în vestul Finlandei, elevii vor putea folosi telefoanele doar în exteriorul clădirii, în timpul recreațiilor.
Agenția Națională Finlandeză pentru Educație a recomandat măsuri și mai stricte decât cele prevăzute de lege, sugerând interzicerea utilizării dispozitivelor mobile în timpul meselor și restricționarea lor și în pauze.
Date îngrijorătoare privind distragerea atenției
Potrivit unui raport OCDE din 2022, 41% dintre elevii finlandezi au recunoscut că au fost distrași de ecrane în toate sau în majoritatea lecțiilor de matematică. Acest procent este considerabil mai mare decât media OCDE, care se situează la 31%.
Noua legislație reprezintă un efort al autorităților finlandeze de a îmbunătăți concentrarea elevilor și calitatea actului educațional, într-un context în care utilizarea excesivă a tehnologiei începe să ridice probleme serioase în procesul de învățare.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.