28.9 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăInternaționalCriza din UcrainaExplozii și trei morți la baza militară Engels din Rusia

Explozii și trei morți la baza militară Engels din Rusia

Presa rusă și cea occidentală anunță că s-au auzit explozii la baza militară Engels din Rusia, explozii care ar putea fi urmarea unui atac cu drone lansat de armata ucraineană.

Exploziile s-au consemnat în dimineața de 26 decembrie 2022. Cel puțin trei morți s-au înregistrat în urma acestui incident. Aceste trei victime ar fi militari ruși. Existența unor victime a fost confirmată chiar de Ministerul rus al Apărării. Surse neoficiale, din Rusia și Ucraina, susțin că au fost distruse și câteva avioane rusești.

Ideea că baza a fost lovită de un atac al Ucrainei este ciudată, în condițiile în care această bază din Rusia este la sute de kilometri de linia frontului. Totuși, o dronă ucraineană ar fi fost doborâtă în apropierea bazei. Statul ucrainean nu a confirmat că a organizat un asemenea atac.

Baza militară Engels ar găzdui bombardiere strategice

Engels este o bază aeriană din regiunea Saratov, aflată la nord de Marea Caspică, la 730 de kilometri sud – est de Moscova. Pe internet, despre această bază se afirmă că găzduiește bombardiere strategice ale Rusiei, de tip Tupolev Tu-95MS și Tu-160M.

Guvernatorul regiunii Saratov, Roman Busargin, a declarat că infrastructura civilă a regiunii nu a fost afectată de așa-zisul atac ucrainean din 26 decembrie. Anterior, la 5 decembrie 2022, un alt presupus atac al Ucrainei ar fi lovit aceeași bază militară. În acel atac ar fi fost distruse două bombardiere Tu-95MS.

Numele acestei baze militare vine de la numele lui Engels, unul dintre cei doi creatori ai marxismului (alături de Marx).

Urmărește România Liberă pe  TwitterFacebook și Google News!

Mihai Diac
Mihai Diac
Mihai Diac are o experiență ca jurnalist de peste 20 de ani, atât în presa scrisă cât și online. A început să lucreze în presă la ziarul Azi, în anul 1993, în perioada în care era încă student. Ulterior a lucrat la Adevărul, Gândul și Green Report. La “România liberă”, Mihai Diac lucrează din anul 2015. În paralel cu activitatea jurnalistică, Mihai Diac și-a completat și pregătirea de specialitate. El a absolvit, printre altele, Colegiul Național de Apărare și cursul de pregătire a jurnaliștilor pentru zone de război. Printre acțiunile sale de documentare jurnalistică s-au aflat cele de la bordul portavionului american Truman și al fregatei românești Regina Maria, precum și cele din Afganistan, Irak, Transnistria și Georgia.
Cele mai citite

Corecție pe bursele europene: scăderi generalizate la final de săptămână, sub presiunea vânzărilor și a incertitudinilor globale

Analiștii pun corecția pe seama unui climat investițional prudent, alimentat de incertitudini privind direcția economiei globalePiețele de capital din Europa au încheiat ultima ședință...

Radu Marinescu acuză PNL și USR că blochează formarea guvernului: Miza nu este criza, ci păstrarea puterii

Marinescu critică și modul în care sunt gestionate problemele economice, susținând că actuala confruntare politică are efecte directe asupra țăriiFostul ministru al Justiției, social-democratul...

George Simion cere intrarea AUR la guvernare și lansează un avertisment către Nicușor Dan: Dacă nu se conformează, trebuie suspendat

Declarația liderului AUR vine în contextul în care negocierile pentru formarea unui nou Executiv au intrat din nou în impasPreședintele AUR, George Simion, susține...
Ultima oră
Pe aceeași temă