13.6 C
marți, 30 aprilie 2024
AcasăSportFotbalDinamo - Petrolul 1-1. „Lupii galbeni” smulg un egal dramatic în prelungiri

Dinamo – Petrolul 1-1. „Lupii galbeni” smulg un egal dramatic în prelungiri

Dinamo și Petrolul au încheiat la egalitate, scor 1-1, pe Stadionul Arcul de Triumf, în ultimul meci din etapa a doua a play-out-ului Ligii 1.

Dinamo a deschis scorul în minutul 39, prin Gabriel De Moura, cu un şut de la 12 metri, din pasa lui Gheorghi Milanov. A fost primul gol înscris de fundașul brazilian în Liga 1.

În prelungirile partidei, când nimeni nu se mai aștepta, Amzăr l-a faultat pe Alexandru Musi în careu, iar centralul Horațiu Feșnic a acordat lovitură de pedeapsă, după consultarea sistemului VAR. Gicu Grozav a transformat (90+13), iar petroliștii pleacă din București cu un punct extrem de valoros în lupta pentru evitarea retrogradării.

După acest rezultat, Dinamo rămâne pe poziția a 15-a, direct retrogradabilă, cu 16 puncte, în timp ce Petrolul ajunge la borna 22 în clasament și ocupă locul 11.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!