FC Dinamo București a învins-o pe FCSB cu scorul de 4-3 (2-1), în ”eternul derby al fotbalului românesc”, sâmbătă seara, pe Arena Națională din Capitală, în etapa a patra a Superligii.
Dinamo a obținut prima sa victorie din acest sezon, prin golul lui Alexandru Musi (34) și hat-trick-ul scoțianului Daniel Armstrong (45+4 – penalty, 56 – penalty, 79).
Toate golurile campioanei au fost reușite de Florin Tănase (19 – penalty, 50, 90+1 – penalty), la meciul său cu numărul 300 în Superligă.
FCSB venea după o serie de zece victorii consecutive în meciurile directe din campionat. Ultimul succes reușit de dinamoviști pe prima scenă data din 16 februarie 2020 (2-1).
Dinamo a dominat prima repriză și a avut prima ocazie în min. 4, când Cătălin Cîrjan a șuat din afara careului, dar portarul Zima a respins în corner. În min. 14, Zima a intervenit foarte bine la mingea trimisă cu capul de fundașul Sivis la centrarea lui Armstrong.
Musi dă lovitura echipei la care a jucat până în 2025
FCSB a reușit să marcheze la prima sa acțiune consistentă, prin Tănase (19), din penalty, după ce tot el fusese faultat de togolezul Boateng.
Musi a tras pe centrul porții lui Zima (28), dar cehul a respins. Jucătorul venit în vara aceasta de la FCSB a reușit egalarea, în min, 34, la centrarea lui Sivis.
Dinamo a intrat la pauză în avantaj, după ce scoțianul Armstrong a marcat din-un penalty (45+4), pe care tot el l-a obținut destul de ușor la un duel cu Radunovic.
FCSB a restabilit egalitatea la scurt timp după pauză (50), prin Tănase, cu un șut din unghi, după centrarea lui Adrian Șut. Tănase a fost periculos câteva minute mai târziu (53), dar șutul său a ocolit poarta.
Dinamo a trecut din nou în avantaj (55), Armstrong marcând din penalty, după ce Musi a fost faultat în careu de Cercel.
Scoțianul Armstrong a realizat hat-trick-ul cu un șut superb fără preluare de la 17 metri, din pasa lui Milanov (79).
FCSB a reușit să mai înscrie o dată până la final, prin Tănase (90+1), din penalty, după un henț comis de Boateng.
FCSB a ajuns la patru înfrângeri consecutive, două în campionat și două în preliminariile Ligii Campionilor, și la cinci în ultimele șase meciuri.
FC Dinamo București – FC FCSB 4-3 (2-1)
Au marcat: Alexandru Musi (34), Daniel Armstrong (45+4 – penalty, 56 – penalty, 79), respectiv Florin Tănase (19 – penalty, 50, 90+1 – penalty).
București, Arena Națională: 23.215 spectatori
Superliga – etapa a 4-a
Au evoluate echipele:
FC Dinamo: 1. Devis Rogers Epassy – 27. Maxime Sivis, 4. Kennedy Boateng, 15. Nikita Stoinov, 3. Raul Opruț – 23. Charalampos Kyriakou (21.Cristian Mihai, 56), 8. Eddy Gnahore, 10. Cătălin Cîrjan – 77. Daniel Armstrong, 99. Alexandru Pop (17. Gheorghi Milanov, 69), 7. Alexandru Musi (24. Adrian Caragea, 90+1). Antrenor: Zeljko Kopic.
Rezerve neutilizate: 73. Alexandru Roșca – 5. Răzvan Pașcalău, 13. Alexandru Tabuncic, 29. Alberto Soro Alvarez, 48. Luca Bărbulescu.
FCSB: 38. Lukas Zima – 23. Ionuț Cercel (22. Mihai Toma, 78), 30. Siyabonga Ngezana, 17. Mihai Popescu, 33. Risto Radunovic – 42. Baba Alhassan (21. Vlad Chiricheș, 46), 8. Adrian Șut (căpitan) – 31. Juri Cisotti (20. Dennis Politic, 46), 10. Florin Tănase, 37. Octavian Popescu (11. David Miculescu, 46) – 9. Daniel Bîrligea (7. Denis Alibec, 61). Arbitru: Elias Charalambous.
Rezerve neutilizate: 34. Mihai Udrea – 2. Valentin Crețu, 4. Daniel Graovac, 12. David Kiki, 16. Mihai Lixandru, 28. Alexandru Pantea, 90. Alexandru Stoian.
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenți: Mihai Marius Marica (Bistrița), Valentin Avram (București); al patrulea oficial: Marian Barbu (Făgăraș)
Arbitru video: Cătălin Popa (Pitești); arbitru asistent video: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galați) – CCA, Eduard Alexandru (Ploiești) – LPF
Cartonașe galbene: Radunovic (45+2), Miculescu (48), Ngezana (85), Boateng (90).
Urmărește România Liberă pe Twitter, Facebook și Google News!