32.1 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSocialJustițieCurtea de Apel București dă explicații joi într-o conferință de presă după...

Curtea de Apel București dă explicații joi într-o conferință de presă după dezvăluirile Recorder

Curtea de Apel București anunță că organizează, joi, o conferință extraordinară de presă, în urma dezvăluirilor din documentarul Recorder.

Este pentru prima dată când Curtea de Apel București anunță o asemenea conferință.

‘În data de 11.12.2025, la ora 12:00, la sediul Curții de Apel București din Splaiul Independenței nr. 5 se va desfășura o conferință extraordinară de presă având ca obiect prezentarea datelor factuale și informațiilor relevante privind acuzațiile formulate în spațiul public în ultima perioadă. Conferința se va desfășura în Sala E 68 ‘Istrate Micescu’. Persoana de contact este doamna judecător Ionela Tudor, purtător de cuvânt al Curții de Apel București’, se arată într-un comunicat al CAB.

Dosarele analizate în documentar sunt cele ale lui Marian Vanghelie, Cristian Burci și Puiu Popoviciu

În documentarul Recorder apar mai mulți procurori și judecători, unii cu identitatea protejată, care dezvăluie modul în care conducerea Curții de Apel București schimba în mod curent judecătorii din completuri pentru a obține decizii favorabile unor persoane acuzate de corupție.

Printre dosarele analizate sunt cele ale lui Marian Vanghelie, Cristian Burci și Puiu Popoviciu.

După apariția materialului jurnalistic, Curtea de Apel București a lansat, miercuri, un atac virulent la adresa judecătorului Ionel Laurențiu Beșu, care apare în documentarul Recorder, sugerând că acesta ar fi fost ofițer la serviciul secret ‘Doi și-un sfert’, fără să aducă însă dovezi, ci doar citând articole din presă.

În documentarul ‘Justiție capturată’, Laurențiu Beșu face dezvăluiri despre fapte petrecute la Curtea de Apel București, instanță unde a activat o perioadă, după ce a fost mutat, prin delegare, de la Tribunalul Giurgiu.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Nicuşor Dan: România a prezentat progresele privind hub-ul de securitate la Marea Neagră la Summitul Flancului Estic

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, joi, la finalul Summitului Flancului Estic desfăşurat în Polonia, că a informat statele participante despre progresele realizate în privinţa...

Rusia declară persona non grata gerantul interimar al Consulatului României din Sankt-Petersburg și retrage consimțământul pentru funcționarea postului consular

Ministerul Afacerilor Externe a anunțat, joi, că Federația Rusă a declarat persona non grata gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg și...

Ultimul dans al lui Ochoa la Mondial! Legendarul portar și-a luat rămas-bun în lacrimi

Guillermo Ochoa a disputat ultimul meci al carierei în tricoul Mexicului, iar momentul a fost marcat de un omagiu emoționant la finalul victoriei cu...
Ultima oră
Pe aceeași temă