23.9 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSocialMeteoCod galben de furtuni în peste jumătate din țară. ANM anunță ploi...

Cod galben de furtuni în peste jumătate din țară. ANM anunță ploi torențiale, vânt puternic și grindină

Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod galben de vreme severă pentru mai bine de jumătate din țară, începând de sâmbătă, ora 10.00, și până duminică la aceeași oră. Sunt prognozate averse torențiale, intensificări ale vântului, descărcări electrice, vijelii și căderi de grindină.

Potrivit ANM, în Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei şi sudul Banatului vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată.

Aceasta se va manifesta prin averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze de 50…70 km/h), vijelii şi căderi de grindină.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 20…30 l/mp şi izolat de peste 50 l/mp, au transmis meteorologii.

Vânt cu rafale de până la 80 km/h în nordul țării

Tot sâmbătă, până la ora 23.00, în cea mai mare parte a Moldovei și în nordul Crișanei, sunt așteptate intensificări ale vântului, cu viteze de 50–70 km/h și izolat de până la 80 km/h.

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a transmis o serie de măsuri preventive pentru populația din regiunile afectate:

  • Sistați activitățile desfășurate în aer liber sau la înălțime.
  • Închideți ferestrele locuinței și ale altor construcții.
  • Evitați adăpostirea sub copaci, în apropierea stâlpilor, panourilor publicitare sau a altor structuri instabile.
  • Curățați șanțurile și rigolele pentru a permite scurgerea apei.
  • Nu vă apropiați de malurile apelor sau de cursuri de apă umflate.
  • Urmăriți informările meteorologice și indicațiile autorităților.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Sorin Grindeanu anunță decizia PSD de a prelua guvernarea și de a conduce viitorul Executiv

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat miercuri că Biroul Politic Național al partidului a decis în unanimitate asumarea responsabilității guvernării și desemnarea președintelui formațiunii...

Congresul SUA cere retragerea forțelor americane din conflictul cu Iranul. Trump critică decizia

Senatul Statelor Unite a aprobat marți o rezoluție prin care solicită retragerea forțelor americane din conflictul cu Iranul.Documentul a trecut cu 50 de voturi...

BNR anunță noile bancnote: ce se modifică și ce rămâne neschimbat

Banca Națională a României a anunțat punerea în circulație a unei noi emisiuni de bancnote, care vizează toate cupiurile existente, de la 1 leu...
Ultima oră
Pe aceeași temă