Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod galben de vreme severă pentru mai bine de jumătate din țară, începând de sâmbătă, ora 10.00, și până duminică la aceeași oră. Sunt prognozate averse torențiale, intensificări ale vântului, descărcări electrice, vijelii și căderi de grindină.
Potrivit ANM, în Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei şi sudul Banatului vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată.
Aceasta se va manifesta prin averse torenţiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze de 50…70 km/h), vijelii şi căderi de grindină.
În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi de 20…30 l/mp şi izolat de peste 50 l/mp, au transmis meteorologii.
Vânt cu rafale de până la 80 km/h în nordul țării
Tot sâmbătă, până la ora 23.00, în cea mai mare parte a Moldovei și în nordul Crișanei, sunt așteptate intensificări ale vântului, cu viteze de 50–70 km/h și izolat de până la 80 km/h.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) a transmis o serie de măsuri preventive pentru populația din regiunile afectate:
- Sistați activitățile desfășurate în aer liber sau la înălțime.
- Închideți ferestrele locuinței și ale altor construcții.
- Evitați adăpostirea sub copaci, în apropierea stâlpilor, panourilor publicitare sau a altor structuri instabile.
- Curățați șanțurile și rigolele pentru a permite scurgerea apei.
- Nu vă apropiați de malurile apelor sau de cursuri de apă umflate.
- Urmăriți informările meteorologice și indicațiile autorităților.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.