Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare de Cod galben de instabilitate atmosferică, valabilă vineri, între orele 11:00 și 23:00, în 19 județe ale țării.
Potrivit prognozei ANM, în Transilvania, Moldova și în zona montană sunt așteptate averse torențiale, descărcări electrice, rafale de vânt de 50–70 km/h și, izolat, grindină de mici dimensiuni.
Meteorologii avertizează că în intervale scurte sau prin acumulare, cantitățile de apă vor atinge 20–30 l/mp și, izolat, pot depăși 40 l/mp.
Județele vizate de avertizarea Cod galben
Atenționarea se aplică integral județelor:
- Bistrița-Năsăud, Mureș, Harghita, Covasna, Botoșani, Iași
Și parțial în:
- Suceava, Neamț, Bacău, Buzău, Prahova, Brașov, Argeș, Vâlcea, Sibiu, Alba, Hunedoara, Gorj și Dâmbovița
ANM menționează că fenomene izolate de instabilitate atmosferică pot apărea și în celelalte regiuni ale țării.
Caniculă și Cod roșu în sudul României
În același timp, aproape toată țara se află sub avertizări de caniculă.
Banatul, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și sudul Dobrogei continentale, inclusiv Bucureștiul, sunt sub Cod roșu de temperaturi extreme.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.