24.9 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăSănătateCNAS: Creștere simbolică la unele medicamente, nu facturi uriașe pentru pacienți

CNAS: Creștere simbolică la unele medicamente, nu facturi uriașe pentru pacienți

CNAS subliniază că persoanele vulnerabile vor continua să beneficieze de gratuitate sau compensare majoră

Casa Națională de Asigurări de Sănătate a venit cu lămuriri, după apariția unor informații potrivit cărora, pacienții ar fi urmat să plătească suplimentar sute de lei pe lună, pentru tratamente compensate. Instituția respinge categoric aceste afirmații și arată că, în realitate, modificările vizate privesc doar 13 medicamente, pentru care contribuția personală ar putea crește, în medie, cu aproximativ 9 lei pe cutie.

Schimbările sunt rezultatul unei evaluări derulate de Agenția Națională a Medicamentului, în urma unui memorandum guvernamental adoptat în 2023, care urmărește utilizarea mai eficientă a fondurilor din sănătate și lărgirea accesului pacienților la tratamente.

În prezent, se discută trecerea unor substanțe active, precum indapamid, metoprolol, bisoprolol, rosuvastatin sau omeprazol, la niveluri de compensare mai reduse. Totuși, CNAS subliniază că persoanele vulnerabile (copii, tineri până la 26 de ani fără venituri, gravide, lăuze și pensionarii din programul special) vor continua să beneficieze de gratuitate sau compensare majoră, fără a fi afectate de aceste schimbări.

Mai mult, Ministerul Sănătății a precizat că nu există în prezent un act normativ în dezbatere publică, privind reducerea nivelului de compensare, iar obiectivul instituției rămâne acela de a menține accesul pacienților la tratamente și de a stimula prescrierea de medicamente generice.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite

De ce soarele de vară nu rezolvă deficitul de vitamina D, potrivit cercetătorilor

Un nou studiu realizat pe aproape 300 de persoane din nordul Marii Britanii arată că nivelurile de vitamina D rămân frecvent scăzute pe tot...

Claudiu Manda îl acuză pe Ilie Bolojan că și-a schimbat pozițiile în negocierile pentru formarea Guvernului

Secretarul general al PSD, europarlamentarul Claudiu Manda, l-a acuzat joi pe liderul liberal Ilie Bolojan că și-a schimbat în repetate rânduri pozițiile în negocierile...

VIDEO. Clipe de groază în Venezuela: familii părăsesc locuința în timpul cutremurului

Două cutremure puternice care au zguduit Venezuela au provocat moartea a cel puțin 164 de persoane, a anunțat joi conducerea țării, în timp ce...
Ultima oră
Pe aceeași temă