20.8 C
AcasăSportFotbalCFR Cluj - FCSB 0-1! Golul lui Coman închide lupta la titlu

CFR Cluj – FCSB 0-1! Golul lui Coman închide lupta la titlu

FCSB a învins-o pe CFR Cluj cu 1-0, în Gruia, după golul din lovitură liberă reușit de Florinel Coman, și s-a distanțat la 13 puncte în fruntea Ligii 1, cu doar șase etape înainte de finalul campionatului.

Roș-albaștrii au dominat începutul de meci din Gruia și puteau deschide scorul în minutul 11, când balonul trimis de Adrian Șut a zguduit bara transversală. După numai cinci minute, Florinel Coman a executat magistral o lovitură liberă de la 20 de metri și l-a învins pe Sava.

Ardelenii au alergat după egalare, dar fără succes. CFR Cluj a ratat cea mai mare ocazie de gol în minutul 74, atunci când Daniel Bîrligea nu a reușit să îl învingă pe Ștefan Târnovanu din două încercări.

Liderul a replicat prin Darius Olaru și Florinel Coman, dar șuturile acestora au fost parate de Răzvan Sava. Gazdele au terminat partida în zece, după ce fundaşul mauritan Aly Abeid a fost eliminat în prelungiri pentru o lovitură aplicată lui Octavian Popescu.

După acest nou succes, al patrulea consecutiv în play-off, FCSB este aproape de primul titlu după nouă ani de „secetă”.

Cu doar șase etape înainte de finalul campionatului, trupa lui Charalambous are un avans de 13 puncte față de principalele urmăritoare, CFR Cluj și Universitatea Craiova.

Etapa următoare, ultima din turul play-off-ului, programează confruntările FCSB – Rapid, Farul – CFR Cluj și Sepsi – Universitatea Craiova.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!