Rezervele valutare ale Băncii Naționale a României au înregistrat o scădere la finalul lunii iunie 2026, potrivit datelor publicate de banca centrală.
La 30 iunie, acestea însumau 63,4 miliarde de euro, față de 64 de miliarde de euro la sfârșitul lunii mai.
În cursul lunii iunie, în conturile BNR au intrat aproximativ 4,02 miliarde de euro.
Suma include modificarea rezervelor minime obligatorii în valută ale instituțiilor de credit, alimentarea conturilor Ministerului Finanțelor și o nouă tranșă de aproximativ 2,25 miliarde de euro din împrumutul acordat de Comisia Europeană prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).
Ieșirile au depășit intrările
În aceeași perioadă, ieșirile din rezervele valutare au totalizat 4,58 miliarde de euro. Principalele plăți au vizat modificarea rezervelor minime obligatorii și achitarea ratelor și dobânzilor aferente datoriei publice externe denominate în valută.
Rezerva de aur a României a rămas neschimbată, la 103,6 tone. Valoarea acesteia era estimată la aproximativ 11,7 miliarde de euro la sfârșitul lunii iunie.
Rezervele totale au ajuns la 75,2 miliarde de euro
Datele BNR arată că rezervele internaționale ale României, care includ atât activele în valută, cât și rezerva de aur, au scăzut la 75,2 miliarde de euro.
La finalul lunii mai, acestea se situau la aproximativ 77 de miliarde de euro.
Banca Națională mai precizează că, în luna iulie, sunt programate plăți aferente datoriei publice externe, directe sau garantate de Ministerul Finanțelor, în valoare de aproximativ 697 de milioane de euro.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.