26.8 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăSportFotbalBecali taie în carne vie după victoria de la Deventer! Doi jucători,...

Becali taie în carne vie după victoria de la Deventer! Doi jucători, OUT de la FCSB

Patronul roș-albaștrilor a anunțat că David Kiki și Malcom Edjouma nu vor continua prea mult la echipă.

FCSB a început perfect grupa unică din Europa League, cu victoria 1-0 în deplasare la Go Ahead Eagles. Totuși, succesul nu a schimbat planurile patronului Gigi Becali, care a decis soarta a doi fotbaliști.

David Kiki (31 de ani) și Malcom Edjouma (28 de ani) sunt cei vizați. Fundașul stânga a fost criticat dur chiar după meciul din Olanda, iar mijlocașul francez nu va mai primi prelungirea contractului care expiră în decembrie.

„Poate, cine știe, Kiki. Edjouma își termină contractul”

Becali a anunțat clar la Prima Sport: „N-am pe cine să dau afară. Poate, cine ştie, Kiki. Edjouma îşi termină contractul, n-am ce să fac. (n.r. Să-i prelungiți contractul?) Nu cred”.

Kiki a semnat în vara lui 2024 cu FCSB, având contract până în iunie 2027, însă patronul l-a pus deja pe lista neagră. „Kiki era autobandă pe la el. Bulevard”, a spus Becali, nemulțumit de prestația acestuia.

În schimb, Edjouma, sosit în 2022, mai are doar trei luni de contract și nu mai intră în planurile campioanei.

Becali, despre echipă și suporteri

Patronul roș-albaștrilor a ținut să sublinieze importanța victoriei din Europa, dar a recunoscut că rezultatele din campionat rămân o problemă: „Mă bucură mult Alibec. Alibec și-a revenit. Așa trebuia de la început, așa a fost programată treaba, să iasă pe parcurs. L-am scos pentru a câștiga meciul. Noi trebuie neapărat să câștigăm în campionat, să îi liniștești pe suporteri. Fotbalul ăsta e ceva… Mergi în Olanda, bați contra unei echipe bune și te bate Argeșul sau faci egal cu Slobozia. Sunt lucruri la care nu mă pricep câteodată”, a declarat Becali.

Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!

Dragos Soneriu
Dragos Soneriu
Dragoș are o vastă experiență în domeniul jurnalismului sportiv și al comentariilor sportive, activând pe principalele canale de televiziune din România. În prezent, este comentator sportiv la Antena 1 pentru competiții importante de fotbal, tenis, înot și polo. Anterior, între februarie 2021 și septembrie 2022, a fost redactor pentru Sport.ro, contribuind la scrierea știrilor și administrarea paginilor de social media ale site-ului.
Cele mai citite

Despărțire surprinzătoare la FCSB! Alexandru Pantea pleacă în străinătate

Alexandru Pantea va evolua în sezonul viitor în Grecia, după ce FCSB a decis să îl împrumute, mutarea urmând să includă și o opțiune...

Escrocherii noi pe WhatsApp în sezonul vacanțelor: mesaje false care imită hotelurile și cer date bancare

Escrocii folosesc o nouă metodă de fraudă prin mesaje trimise pe WhatsApp, vizând turiștii care își planifică sau își desfășoară vacanțele. Potrivit specialiștilor în...

Nicușor Dan: România rămâne un aliat de încredere și un factor de stabilitate în regiune, de Ziua Drapelului Național

Președintele Nicușor Dan a transmis, vineri, un mesaj cu prilejul Zilei Drapelului Național, în care a afirmat că România continuă să fie un aliat...
Ultima oră
Pe aceeași temă