Dacă nu prind Europa League, cele trei echipe românești ar putea continua aventura continentală în Conference League, cu adversari deja conturați.
Universitatea Craiova, FCSB și CFR Cluj știu deja ce le-ar aștepta în cazul în care nu reușesc să se califice în grupele Europa League. Tragerea la sorți pentru play-off-ul UEFA Conference League a fost efectuată, iar meciurile din această fază vor avea loc pe 21 și 28 august.
Pentru Universitatea Craiova, calificarea în play-off-ul Conference League presupune depășirea formației slovace Spartak Trnava în turul 3 preliminar. Turul va avea loc joi, la Craiova, iar returul o săptămână mai târziu. Dacă vor trece mai departe, oltenii vor înfrunta un adversar de calibru: câștigătoarea „dublei” dintre Viking Stavanger (Norvegia) și Istanbul Bașakșehir (Turcia). Ambele echipe au experiență în grupele competițiilor europene, iar norvegienii au eliminat-o chiar pe FCSB în urmă cu doi ani.
Mult mai norocoasă pare FCSB, care, în cazul în care va fi eliminată de Drita (Kosovo) în turul 3 din Europa League, va da piept în play-off-ul Conference League cu învingătoarea dintre Differdange (Luxemburg) și Levadia Tallin (Estonia). Adversare modeste, provenind din campionate cu coeficient UEFA scăzut, dar care pot pune probleme dacă sunt subestimate.
CFR Cluj are o situație similară. Dacă nu reușește să elimine pe Braga (Portugalia), va avea parte de un duel mai echilibrat, dar tot abordabil, în compania pierzătoarei dintre Hacken (Suedia) și Brann (Norvegia). Cele două formații scandinave sunt cunoscute pentru organizarea lor și condițiile bune de joc, însă nu se ridică la nivelul grupărilor de top din Europa.
Împerecherile din play-off-ul Conference League:
- Pierzătoarea Hacken / Brann – Pierzătoarea CFR Cluj / Braga
- Viking / Bașakșehir – Universitatea Craiova / Trnava
- Pierzătoarea FCSB / Drita – Câștigătoarea Differdange / Levadia Tallin
Oficialii UEFA au stabilit și programul play-off-ului: manșa tur va avea loc pe 21 august, iar returul se va juca pe 28 august. Cele trei formații românești au astfel două fronturi de atac în această vară europeană, iar în cel mai pesimist scenariu, toate ar putea lupta pentru calificarea în grupele Conference League.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!