Misiunea Artemis II intră în cea mai important etapă: capsula Orion ajunge în această dimineață pe orbita Lunii, iar în cursul nopții va atinge punctul de maximă apropiere față de satelitul natural al Pământului.
Acesta este cel mai important moment al zborului Artemis II, întrucât nava va survola Luna la mică distanță înainte de a-și continua traseul spre Pământ.
În timpul trecerii prin spatele Lunii, NASA estimează că va pierde pentru scurt timp legătura cu echipajul. Capsula Orion nu va putea transmite date către Pământ timp de aproximativ 41 de minute.
Survolul va fi transmis în direct, însă perioada în care nava se va afla în spatele Lunii nu va putea fi urmărită din cauza întreruperii comunicațiilor.
Astronauții vor vedea imagini imposibil de obținut în epoca Apollo
Pe parcursul zborului de aproape șase ore în jurul Lunii, membrii echipajului vor avea parte de perspective care nu au putut fi surprinse în timpul misiunilor din programul Apollo.
Unul dintre cele mai așteptate momente este observarea și fotografierea unei eclipse totale de Soare, fenomen pe care astronauții Artemis II îl vor vedea din apropierea Lunii.
NASA: Misiunea este esențială pentru viitorul explorării spațiale
Administratorul NASA, Jared Isaacman, a explicat importanța misiunii pentru planurile de explorare ale agenției.
„Misiunea este esențială pentru multe dintre lucrurile pe care le facem la NASA. Treaba noastră aici este să încercăm să dezlegăm secretele universului, iar una dintre cele mai importante întrebări pe care ni le punem este: suntem singuri? Un aspect determinant pentru eforturile noastre științifice, de explorare, chiar și pentru construirea unei baze la Polul Sud al Lunii, la un moment dat, unde vom putea încorpora telescoape care ne vor ajuta să continuăm această mare căutare.”
Potrivit lui Jared Isaacman, pierderea temporară a comunicațiilor este o situație obișnuită în timpul zborurilor spațiale.
„Aș spune că pană de comunicație nu este chiar un moment extrem de tensionat pentru noi. De fapt, este destul de obișnuit să existe astfel de întreruperi. De altfel, cred că în cea mai recentă misiune a mea în spațiu am avut aproape 24 de ore în care capacitatea de comunicare a fost limitată. Deci, nu aceasta este principala zonă de preocupare. Aș spune că ne concentrăm mai mult pe ecosistem, sistemul de susținere a vieții al navei spațiale.”
Artemis II pregătește revenirea oamenilor pe Lună
Misiunea Artemis II este un zbor de test, iar astronauții trebuie să verifice dacă toate sistemele funcționează în condiții optime.
Datele obținute vor fi folosite pentru viitoarele misiuni cu echipaj care ar urma să readucă oameni pe suprafața Lunii în următorii ani.
Pe termen lung, NASA intenționează să construiască o bază permanentă în zona Polului Sud lunar și să folosească experiența acumulată pentru pregătirea viitoarelor misiuni spre planeta Marte.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.