Între 2022 și 2025, peste 30 de persoane ar fi obținut și folosit în mod fraudulos documente medicale care atestau, în mod fals, incapacitatea de muncă
O amplă operațiune a polițiștilor și procurorilor a avut loc miercuri dimineață în județul Gorj, unde au fost puse în aplicare peste 40 de mandate de percheziție, într-un dosar ce vizează fapte de abuz în serviciu, fals intelectual și uz de fals. Descinderile au avut loc atât la domiciliile unor persoane fizice, cât și la sediile unor cabinete de medicină a muncii.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, ancheta vizează o perioadă de aproape trei ani, între 2022 și 2025, în care 31 de persoane ar fi obținut și folosit în mod fraudulos documente medicale care atestau, în mod fals, incapacitatea de muncă. Scopul ar fi fost evitarea executării muncii neremunerate în folosul comunității, obligație stabilită prin hotărâri judecătorești definitive.
Acțiunea a fost coordonată de un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu și pusă în aplicare de polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Gorj, cu sprijinul altor structuri ale inspectoratului și al jandarmilor gorjeni.
Conform informațiilor furnizate de purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj, Miruna Prejbeanu, în total au fost efectuate 41 de percheziții, în vederea strângerii probelor necesare documentării activității infracționale cercetate. În etapa următoare a anchetei, 36 de persoane urmează să fie aduse la sediul unității de parchet pentru audieri, în funcție de rezultatele perchezițiilor și de probele administrate în dosar.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube