30.8 C
București
luni, 22 iunie 2026
AcasăPoliticăAdrian Veștea anunță discuții cu George Simion. „Voi avea o întâlnire cu...

Adrian Veștea anunță discuții cu George Simion. „Voi avea o întâlnire cu preşedintele AUR”

Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat că va avea o întâlnire cu liderul AUR, George Simion, în încercarea de a obține susținerea necesară pentru învestirea noului Guvern.

Mesajul a fost transmis luni, pe Facebook, în contextul în care Cabinetul propus de Veștea urmează să se confrunte cu votul de încredere al Parlamentului.

Adrian Veștea a subliniat că este dispus să poarte discuții cu toate partidele reprezentate în Legislativ pentru a depăși blocajul politic.

„Sunt un om al dialogului şi al consensului. Înţelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu preşedintele AUR, George Simion. Când vine vorba de România şi de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formaţiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a transmis premierul desemnat.

Anunțul vine după ce conducerea AUR a precizat că parlamentarii formațiunii nu intenționează să susțină actuala formulă guvernamentală.

Votul de învestire, programat luni seară

Parlamentul urmează să se pronunțe asupra Cabinetului Veștea în cadrul unei ședințe programate să înceapă în jurul orei 21:30.

Pentru a prelua oficial mandatul, premierul desemnat are nevoie de cel puțin 233 de voturi favorabile.

În lipsa unei majorități clare, negocierile din ultimele ore capătă o importanță decisivă pentru soarta viitorului Executiv.

Dacă Guvernul va obține votul de încredere al Parlamentului, ceremonia de depunere a jurământului la Palatul Cotroceni ar putea avea loc marți, având în vedere ora târzie la care este programat votul final.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Keir Starmer își anunță demisia din fruntea Guvernului britanic și a Partidului Laburist

Keir Starmer a anunțat că renunță atât la funcția de prim-ministru al Marii Britanii, cât și la conducerea Partidului Laburist, potrivit informațiilor publicate de...

Explozie la principalul complex de gaze naturale lichefiate din Qatar. Zeci de răniți și persoane dispărute

O explozie puternică produsă duminică într-o instalație din zona industrială Ras Laffan, principalul centru de gaze naturale lichefiate (GNL) al Qatarului și unul dintre...

A dormit pe străzile Teheranului la 14 ani! Acum este eroul Iranului la Cupa Mondială

Alireza Beiranvand a fost desemnat omul meciului după remiza dintre Iran și Belgia, însă drumul său spre performanță a fost unul impresionant.Iranul a obținut...
Ultima oră
Pe aceeași temă