32.6 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăInvestigații România LiberăIncognitoStatele Unite au în România 1800 de militari

Statele Unite au în România 1800 de militari

Statele Unite au în România circa 1800 de militari, a declarat președintele Biden în fața președintelui Iohannis, mulțumindu-i șefului statului român pentru bunele condiții oferite acestora.

Acest subiect a fost atins în timpul întrevederii de la Casa Albă, din data de 7 mai 2024, dintre președinții Biden și Iohannis.

„Trupele noastre servesc umăr la umăr în NATO, inclusiv în țara dumneavoastră. Cred că există aproximativ 1800 de militari americani acolo. Vă mulțumim pentru asta. Și vedem munca noastră în consolidarea Flancului Estic al NATO”, a afirmat președintele SUA în fața președintelui României.

Efectivul trupelor SUA din România a fost suplimentat după ce, în februarie 2022, Rusia a declanșat războiul din Ucraina. Dintre militarii americani care se află pe teritoriul României, cei mai mulți ar fi în baza de la Mihail Kogălniceanu (județul Constanța). Baza de la Kogălniceanu este folosită în comun de militarii români și de trupe din alte țări NATO. Există și un program, în derulare, prin care obiectivul militar de la Kogălniceanu va fi extins și modernizat.

Șeful statului român nu a făcut niciun comentariu cu privire la numărul militarilor americani din România. În schimb, Klaus Iohannis a subliniat că este necesară, în continuare, consolidarea Flancului Estic al NATO, în special în regiunea Mării Negre, unde se desfășoară și războiul din Ucraina.

Președintele Iohannis a menționat că întărirea Flancului Estic nu înseamnă doar creșterea numărului de militari NATO în România. „Întărirea Flancului Estic, și asta am pus-o în discuție astăzi. Avem acele Battlegroups, avem trupe, dar, după părerea mea, nu este suficient. Este nevoie de un angajament mult mai ferm pentru Flancul Estic, și pentru Apărare, dar și pentru descurajare, însă descurajare nu înseamnă să aducem și mai mulți soldați pe Flancul Estic. Descurajare înseamnă să fim echipați ca lumea, înseamnă să avem o producție din industria de apărare care este suficientă”, a explicat președintele Iohannis în fața jurnaliștilor români.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!

Mihai Diac
Mihai Diac
Mihai Diac are o experiență ca jurnalist de peste 20 de ani, atât în presa scrisă cât și online. A început să lucreze în presă la ziarul Azi, în anul 1993, în perioada în care era încă student. Ulterior a lucrat la Adevărul, Gândul și Green Report. La “România liberă”, Mihai Diac lucrează din anul 2015. În paralel cu activitatea jurnalistică, Mihai Diac și-a completat și pregătirea de specialitate. El a absolvit, printre altele, Colegiul Național de Apărare și cursul de pregătire a jurnaliștilor pentru zone de război. Printre acțiunile sale de documentare jurnalistică s-au aflat cele de la bordul portavionului american Truman și al fregatei românești Regina Maria, precum și cele din Afganistan, Irak, Transnistria și Georgia.
Cele mai citite

Vestiarul a explodat înaintea meciului decisiv! Marcelo Bielsa, contestat chiar de liderii Uruguayului

Atmosfera din lotul Uruguayului s-a tensionat înaintea duelului decisiv cu Spania, după ce mai mulți jucători și-ar fi exprimat nemulțumirea față de metodele de...

PNL respinge acuzațiile PSD privind schimbarea poziției în negocierile pentru formarea Guvernului

PNL a respins, vineri, criticile PSD privind schimbarea poziției în negocierile pentru formarea Guvernului și a susținut că atât partidul, cât și președintele Ilie...

Kim Jong Un laudă noi capacități militare: teste cu artilerie și rachete

Liderul nord-coreean Kim Jong Un a asistat la testarea unor sisteme modernizate de artilerie și rachete, destinate consolidării capacității de atac în apropierea frontierei...
Ultima oră
Pe aceeași temă