Parchetul de pe lângă Judecătoria Craiova a dispus trimiterea în judecată a unui bărbat acuzat de comiterea mai multor infracțiuni de ultraj prin inducerea în eroare a organelor judiciare, dar și de inducerea în eroare a organelor judicare. Potrivit anchetatorilor, în perioada august 2019-fabruarie 2024, bărbatul ar fi formulat 58 de plângeri penale nereale pe numele mai multor polițiști din cadrul IPJ Dolj. În 2023, același bărbat a fost condamnat definitiv la 6 luni şi 20 de zile de închisoare într-un dosar în care a fost acuzat că a hărțuit trei polițiști.
În urma anchetei s-a stabilit că, prin plângerile formulate, bărbatul ar fi încercat să se răzbune pe polițiști.
”În fapt, în sarcina bărbatului s-a reținut că în perioada august 2019 – februarie 2024, acesta a formulat 58 de sesizări penale nereale, cu rea-credință, împotriva a 19 persoane vătămate care dețin calitatea de polițist, funcție ce implică exercițiul autorității de stat, urmărirea penală fiind efectuată în cadrul unui număr de 43 de dosare penale.
În urma cercetărilor efectuate în cele 43 de cauze penale s-a dispus clasarea cauzei, existând suspiciunea că sesizările penale au fost realizate în scop de răzbunare în legătură cu exercitarea atribuțiilor de polițist”, au explicat oamenii legii.
Bărbatul a fost reținut pe data de 12 iulie 2025, iar o zi mai târziu a fost arestat preventiv. Inculpatul a stat în arest până în decembrie, când a fost plasat sub control judiciar.
Craiovean judecat pentru ultraj prin inducerea în eroare a organelor judiciare
Acest dosar a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei Craiova. În decembrie, anul trecut, dosarul a ieșit din procedura de cameră preliminară. În hotărârea instanței se poate observa că procurorii au conexat mai multe dosare, unul dintre ele fiind instrumentat de Parchetul de pe lângă Tribunalul Dolj.
În total, 23 de persoane s-au constituit părți civile sau părți vătămate în dosarul penal. Hotărârea judecătorului de cameră preliminară nu a fost contestată de inculpat.
Acuzat de hărţuirea altor trei poliţişti
Același bărbat a fost condamnat definitiv în alt dosar penal, în care a fost acuzat de comiterea a trei infracţiuni de ultraj, raportate la infracţiunea de hărţuire.
Victimele inculpatului au fost trei poliţişti din Craiova. În cazul unuia dintre poliţişti, procurorii au susţinut că inculpatul i-a creat o stare de temere şi stres.
„Începând cu luna aprilie 2019, fără drept, în mod repetat şi fără un interes legitim, a strâns informaţii despre persoana vătămată cms. şef(…), membrii familiei acestuia, a trimis prin intermediul aplicaţiei Facebook Messenger comunicări cu conţinut obscen, atât persoanei vătămate cât şi mai multor instituţii cu privire la persoana vătămată şi soţia acestuia, în scop de intimidare şi de răzbunare pentru activităţi desfăşurate în exercitarea atribuţiilor de serviciu ale persoanei vătămate, fapte care i-au creat persoanei vătămate o stare de temere şi stres psihic”, au susţinut anchetatorii.
Pedeapsă cu executare pentru hărțuirea a trei polițiști
Dosarul a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei Craiova, instanţă care s-a pronunţat pe 12 ianuarie 2023. Bărbatul a fost găsit vinovat pentru comiterea celor trei infracţiuni, iar după contopirea pedepselor a fost condamnat la opt luni de închisoare cu executare. Instanţa a admis acţiunile civile formulate de poliţişti şi l-a obligat pe inculpat să le achite sumele de 10.000 de lei, 8.000 de lei, respectiv 12.000 de lei drept daune morale. Ulterior, la apel, Curtea de Apel Craiova l-a condamnat definitiv pe inculpat la 6 luni și 20 de zile de închisoare cu executare.