32.9 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăEconomieBani & AfaceriAurul și criptomoneda au atins maxime istorice

Aurul și criptomoneda au atins maxime istorice

Prețul aurului și prețul criptomonedei bitcoin au atins maxime istorice în anul 2024, remarcă o analiză realizată de platforma eToro.

Atât aurul, cât și „aurul digital”, așa cum mai este numită criptomoneda Bitcoin (BTC), au atins noi maxime în acest an. Bitcoin a ajuns la un maxim de peste 73.000 de dolari și a crescut cu 70 la sută iar aurul real aproape că a ajuns la 2.200 dolari/uncie, crescând cu aproape 5 la sută de la începutul anului 2024 până în prezent, subliniază Bogdan Maioreanu, analist eToro.

Interesant este faptul că prețul aurului e influențat și de o chestiune demografică. Sondajul eToro Retail invest Beat arată că investitorii mai tineri preferă alternativa „aurului digital”. La nivel global, 52 la sută dintre investitorii cu vârste cuprinse între 18 și 34 de ani dețin criptomonede, în timp ce doar 35 la sută dețin mărfuri – inclusiv aur. Procentele tind să se egalizeze pe măsură ce vârsta investitorilor crește, ajungând ca doar 13% dintre investitorii de peste 55 de ani să dețină cripto, în timp ce 18% dețin mărfuri.

Pe parcursul anului 2023, achizițiile de aur ale băncilor centrale s-au menținut la un ritm ridicat de 1.037 tone net care aproape că au egalat recordul din 2022, fiind mai mici cu doar 45 de tone. Cele mai mari rezerve de aur se află în SUA – peste 8.100 de tone, Germania – peste 3.300 de tone, Italia și Franța aproape 2.500 de tone, Rusia – peste 2.300 de tone. România este departe de aceste cifre, având doar 104 tone de rezerve de aur, precizează analiza eToro. În ultima perioadă, prețul aurului a fost stimulat de un dolar american mai slab, ceea ce îl face mai ieftin pentru marii cumpărători indieni și chinezi.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!

Mihai Diac
Mihai Diac
Mihai Diac are o experiență ca jurnalist de peste 20 de ani, atât în presa scrisă cât și online. A început să lucreze în presă la ziarul Azi, în anul 1993, în perioada în care era încă student. Ulterior a lucrat la Adevărul, Gândul și Green Report. La “România liberă”, Mihai Diac lucrează din anul 2015. În paralel cu activitatea jurnalistică, Mihai Diac și-a completat și pregătirea de specialitate. El a absolvit, printre altele, Colegiul Național de Apărare și cursul de pregătire a jurnaliștilor pentru zone de război. Printre acțiunile sale de documentare jurnalistică s-au aflat cele de la bordul portavionului american Truman și al fregatei românești Regina Maria, precum și cele din Afganistan, Irak, Transnistria și Georgia.
Cele mai citite

Nicușor Dan: Comemorarea Pogromului de la Iași, avertisment privind reapariția discursului care incită la ură

Președintele Nicuşor Dan a transmis la 85 de ani de la Pogromul de la Iași că discursul instigator la ură reapare în spațiul public,...

Scumpiri în lanț la apă și canalizare din iulie: tarife mai mari în mai multe județe, unele cu aproape 30%

Operatorii susțin că aceste majorări fac parte din strategiile tarifare asumate în cadrul proiectelor de modernizare a infrastructurii de apă și apă uzatăMai mulți...

MAE: Pogromul de la Iași, o rană a istoriei României și un avertisment împotriva urii

MAE descrie evenimentele din iunie 1941 drept unul dintre cele mai tragice capitole ale istoriei moderne a RomânieiMinisterul Afacerilor Externe transmite, la 85 de...
Ultima oră
Pe aceeași temă