24.2 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăȘtiințăAstronauții de pe Stația Spațială Internațională sărbătoresc Anul Nou de 16 ori

Astronauții de pe Stația Spațială Internațională sărbătoresc Anul Nou de 16 ori

Astronauții din actualul echipaj aflat pe Stația Spațială Internațională (ISS) au sărbătorit Anul Nou, adică trecerea din 2023 spre 2024, de 16 ori, anunță Ambasada Statelor Unite în România.

Această situație este posibilă întrucât echipajul ISS a văzut apusul Soarelui în 31 decembrie, urmat de răsăritul Soarelui, la 1 ianuarie, de 16 ori. ISS face un ocol complet în jurul Terrei în 90 de minute.

Stația Spațială Internațională (ISS) se rotește în jurul Terrei din anul 1998. Pe ea se află, în mod normal, cosmonauți din SUA și din Rusia, precum și din alte țări partenere. În ciuda sancțiunilor internaționale împotriva Rusiei, colaborarea internațională în ceea ce privește cercetarea Spațiului a continuat. În acest moment, la bordul ISS se află și un astronaut din Japonia, acesta fiind Satoshi Furukawa.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!

Mihai Diac
Mihai Diac
Mihai Diac are o experiență ca jurnalist de peste 20 de ani, atât în presa scrisă cât și online. A început să lucreze în presă la ziarul Azi, în anul 1993, în perioada în care era încă student. Ulterior a lucrat la Adevărul, Gândul și Green Report. La “România liberă”, Mihai Diac lucrează din anul 2015. În paralel cu activitatea jurnalistică, Mihai Diac și-a completat și pregătirea de specialitate. El a absolvit, printre altele, Colegiul Național de Apărare și cursul de pregătire a jurnaliștilor pentru zone de război. Printre acțiunile sale de documentare jurnalistică s-au aflat cele de la bordul portavionului american Truman și al fregatei românești Regina Maria, precum și cele din Afganistan, Irak, Transnistria și Georgia.
Cele mai citite

Grindeanu închide ușa negocierilor: PSD nu mai face o altă propunere. Nu ne temem de votul românilor

Grindeanu i-a adresat un mesaj direct premierului desemnat Ilie Bolojan, invocând presiunile care ar putea veni din partea agențiilor de rating asupra RomânieiPreședintele PSD,...

În mijlocul intersecției, cu motorul oprit

Guvernul Veștea nu a căzut dintr-o dată. Nu a fost un trăsnet venit din senin, ci zgomotul final al unei construcții care scârțâia de...

Nicușor Dan, la masa liderilor baltici și polonezi: securitatea Flancului Estic, în centrul discuțiilor regionale

Liderii vor discuta despre necesitatea unor politici europene care să susțină competitivitatea economică, dezvoltarea și siguranța statelor membrePreședintele României, Nicușor Dan, va participa sâmbătă...
Ultima oră
Pe aceeași temă