24.9 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăPoliticăEugen Tomac a fost reales președinte al PMP

Eugen Tomac a fost reales președinte al PMP

Europarlamentarul Eugen Tomac a fost reales, sâmbătă, în funcţia de preşedinte al Partidului Mişcarea Populară(PMP), de cei 708 delegaţi cu drept de vot participanţi la Congresul extraordinar al PMP, organizat la Palatul Parlamentului.

Tomac a obţinut 705 voturi „pentru”, unul „împotrivă”, alte două voturi fiind anulate, conform rezultatelor anunţate de organizatori.

Ca secretar general al PMP a fost validat Ionuţ Simionca.

De asemenea, au fost votaţi 29 de vicepreşedinţi ai partidului, printre aceştia aflându-se: Marius Paşcan, Gheorghe Ialomiţianu, Petru Movilă, Dorel Onaca, Florian Bichir, Claudiu Palaz, Ion Ariton, Clement Negruţ, Corneliu Bichineţ, Ştefan Florescu, potrivit agerpres.ro.

În conducerea PMP se vor regăsi şi 11 secretari executivi.

Eugen Tomac a fost reales președinte al PMP, promițând că partidul își va atinge obiectivele propuse de curând

Eugen Tomac a mulţumit pentru votul acordat, subliniind că primul obiectiv politic al partidului este crearea, în perioada următoare, a unui „bloc de dreapta” pentru a oferi ţării o alternativă.

„Sunt onorat şi, în acelaşi timp, simt această responsabilitate pe care o avem împreună de dus mai departe. Vă asigur că voi face tot ceea ce trebuie pentru ca partidul nostru să se consolideze, să reuşească să-şi atingă toate obiectivele pe care şi le-a propus pentru anul 2024, un an plin de provocări, cu patru rânduri de alegeri. Primul obiectiv este să reuşim să creăm acel bloc necesar de dreapta pentru a oferi ţării o alternativă. Şi, evident, următorul obiectiv este să revenim în Parlament cu o echipă de oameni capabili să reprezinte interesele României şi, evident, să dăm viitorul preşedinte al ţării”, a declarat Eugen Tomac.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Jaqueline Cristian, antrenament de gală înainte de Wimbledon! Serena Williams i-a fost parteneră pe teren

Jaqueline Cristian și Serena Williams s-au pregătit împreună la Londra înaintea startului ediției din acest an a turneului de la Wimbledon.Jaqueline Cristian (28 de...

Dragoș Pîslaru: Un guvern minoritar PNL–USR–UDMR ar fi mai legitim decât o formulă cu PSD

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a declarat joi că un guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR ar avea o legitimitate...

Scoția și-a pierdut speranța după eșecul cu Brazilia! Selecționerul anunță eliminarea de la Mondial

Steve Clarke consideră că naționala Scoției și-a încheiat parcursul la Campionatul Mondial, deși mai păstrează șanse matematice de calificare în șaisprezecimi.Scoția a încheiat faza...
Ultima oră
Pe aceeași temă