21.7 C
București
miercuri, 22 iulie 2026
AcasăTehnologieIrlanda amendează Instagram cu o sumă record de 400 de milioane de...

Irlanda amendează Instagram cu o sumă record de 400 de milioane de dolari

Autoritatea irlandeză de reglementare în domeniul confidențialității datelor a fost de acord să aplice o amendă record de 405 milioane de euro (402 milioane de dolari) rețelei de socializare Instagram, în urma unei investigații privind modul în care aceasta a gestionat datele copiilor, a declarat un purtător de cuvânt.

Investigația, care a început în 2020, s-a concentrat pe utilizatorii copii cu vârste cuprinse între 13 și 17 ani cărora li s-a permis să opereze conturi de afaceri, ceea ce a facilitat publicarea numărului de telefon și/sau a adresei de e-mail a utilizatorilor, scrie Reuters.

„Am adoptat decizia finală vinerea trecută și aceasta conține o amendă de 405 milioane de euro”, a declarat purtătorul de cuvânt al Comisarului pentru protecția datelor (DPC) din Irlanda, care este principalul organism de reglementare al companiei mamă a Instagram, Meta Platforms Inc (META.O).

Biroul de presă al Meta nu a răspuns imediat la o solicitare de comentarii.

DPC reglementează Facebook, Apple, Google și alți giganți din domeniul tehnologiei, datorită amplasării sediilor lor din UE în Irlanda. Acesta a deschis mai multe investigații în cazul companiilor Meta, inclusiv Facebook și WhatsApp.

WhatsApp a fost amendată anul trecut cu o sumă record de 225 de milioane de euro pentru că nu s-a conformat normelor UE privind datele în 2018.

Autoritatea de reglementare irlandeză a finalizat în decembrie un proiect de decizie în ancheta privind Instagram și l-a împărtășit cu alte autorități de reglementare din Uniunea Europeană în cadrul sistemului de „ghișeu unic” al blocului pentru reglementarea marilor multinaționale.

Detaliile complete ale deciziei vor fi publicate săptămâna viitoare, a precizat purtătorul de cuvânt al DPC.

Urmărește România Liberă pe TwitterFacebook și Google News!

Stancu Alexandru
Stancu Alexandru
2017 este anul debutului meu în presă. Alex este editor de știri generale, cu experiență în redactarea și verificarea informațiilor din actualitate. Scrie articole clare și bine documentate despre evenimente interne și internaționale, economie, politică sau lifestyle.
Cele mai citite

Franța interzice rețelele sociale pentru copiii sub 15 ani. Legea, o premieră în Europa

Legea nu stabilește modul concret în care va fi verificată vârsta utilizatorilor, această responsabilitate urmând să revină platformelor digitaleFranța devine primul stat european care...
Ultima oră
Pe aceeași temă