32.9 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăInternaționalCriza din Ucraina12 persoane au fost ucise și 40 rănite după bombardamente ruse la...

12 persoane au fost ucise și 40 rănite după bombardamente ruse la Severodonețk

Cel puţin 12 persoane au fost ucise şi alte 40 au fost rănite joi în bombardamente ruse intense asupra oraşului Severodonețk, în estul Ucrainei, deja aproape încercuit de forţele Moscovei, a anunţat guvernatorul regional, informează AFP.

Ruşii „au început să bombardeze de dimineaţă centrul regional, în mod aleatoriu, cu arme grele. Bombardamentele continuă”, a anunţat pe Telegram Serghei Gaidai.

Potrivit lui Gaidai, majoritatea bombelor au lovit imobile de locuit, iar bilanţul s-ar putea agrava din cauza imposibilităţii de a inspecta zonele bombardate.

Primarul oraşului Severodoneţk, Oleksandr Striuk, a anunţat pe 6 mai că oraşul său este „aproape încercuit” de militari ruşi şi separatişti proruşi din Donbas, care încearcă să-şi impună controlul total asupra regiunii, potrivit agerpres.ro.

12 persoane au fost ucise și alte 40 au fost rănite la Severodonețk, în estul Ucrainei, supus unui asalt continuu

Forţele ruse „continuă să pregătească un asalt asupra oraşului Severodoneţk şi îşi intensifică operaţiunea în jurul Liman”, alt oraş aproape încercuit, subliniază Institutul American pentru Studii de Război (ISW).

Severodoneţk şi Lîsîceansk constituie ultimul bastion al rezistenţei ucrainene în regiunea Lugansk. Ruşii le încercuiesc pe amândouă, separate doar de un râu, şi le bombardează fără încetare pentru a epuiza rezistenţa şi a împiedica sosirea întăririlor.

Locuitorii din Severodoneţk nu mai au acces la apă, electricitate şi gaz de mai multe săptămâni.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Tensiuni în PNL după contestarea în instanță a Congresului: Accesul la justiție nu este sabotaj, spune Ionuț Stroe

Deputatul liberal a afirmat că dreptul de acces la justiție este garantat de Constituție și de legislația privind funcționarea partidelor politiceDeputatul PNL, Ionuț Stroe,...

AUR dorește alegeri anticipate. Petrișor Peiu afirmă că actuala configurație politică nu poate asigura o majoritate stabilă

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a declarat că formațiunea își dorește organizarea de alegeri anticipate, susținând că actuala configurație politică nu poate asigura o...

Petrișor Peiu explică refuzul AUR de a vota Guvernul Veștea în Parlament

Senatorul AUR Petrișor Peiu a explicat duminică motivele pentru care formațiunea condusă de George Simion nu a votat Guvernul Veștea, susținând că PSD nu...
Ultima oră
Pe aceeași temă