„Să-ţi fie ruşine! Să-ţi fie ruşine!”. Acestea sunt cuvintele pe care poliţistul Nicolae Costea i le-a adresat fostului premier, după ce l-a imobilizat. Andrei Năstase, în stare de şoc, descrie cum şi-a văzut tatăl la un pas de moarte. Familia Năstase nu a permis plecarea la spital decât după ce Adrian Năstase a fost schimbat de haine. Poliţiştii aveau intenţia de a-l transporta pe Adrian Năstase la spitalul penitenciarului Rahova, şi nu la Floreasca, potrivit ziuanews.ro.
Vezi şi Imagini de la tentativa de sinucidere din Zambaccian
Tragedia petrecută în biroul lui Adrian Năstase a fost descrisă atât de Dana – soţia, cât şi de fiul cel mare, Andrei.
Citeşte şi Citeşte şi EDITORIAL: Unde sunt banii lui Năstase?
ZIUAnews a prezentat mai multe facsimile despre care scrie ca sunt declaraţiile acestora, date în faţa oamenilor legii. Detaliile oferite de cei doi arată un cu totul alt tablou decât cel făcut public până acum. Deşi declaraţiile celor doi au fost date la 10 de ore după incident, Andrei Năstase pare a fi încă în stare de şoc, deoarece există anumite discordanţe între afirmaţiile lui şi time-frame-ul evenimentului din noaptea de 20 iunie.
Imaginea descrisă de cei doi este copleşitoare: Năstase împuşcat, plin de sânge, încătuşat de poliţist, apoi familia care intră disperată în cameră, venirea Salvării, schimbarea cămăşii fostului premier şi pregătirea pentru spital. Toate acestea în numai 17 minute de şoc.
Citeşte şi Ce treabă are Medicina Legală cu cazul Năstase?
„Subsemnata Daniela Năstase, soţia lui Adrian Năstase, arăt următoarele:
În seara zilei de 20.06.2012, la domiciliul comun din strada Zambaccian Bucureşti, în timpul procedurii de arestare a soţului meu pentru executarea pedepsei, după ce acesta s-a împuşcat, poliţiştii au discutat despre ducerea lui la spitalul penitenciar Jilava, dar starea sănătăţii sale nu a permis acest lucru, astfel încât a fost transportat la Spitalul de Urgenţă Floreasca. În dimineaţa zilei de 21.06.2012, înainte de a intra în operaţie, soţul meu mi-a comunicat că, după ce s-a împuşcat, poliţiştii prezenţi în cameră i-au pus cătuşe la mâini, l-au lăsat întins pe jos fără nicio manevră de prim ajutor, situaţie care a durat până la sosirea echipajului medical, când i s-au scos cătuşele”.
Citeşte şi EDITORIAL: Adrian Năstase ar putea încerca imposibilul
„Subsemnatul Năstase Andrei, fiul lui Adrian Năstase, arăt următoarele
În seara zilei de 20.06.2012, la domiciliul nostru din strada Zambaccian, Bucureşti, în timpul procedurii de arestare a tatălui meu pentru executarea pedepsei, am auzit un zgomot puternic şi am intrat, împreună cu un poliţist, în camera unde se aflau tatăl meu şi un alt poliţist. L-am văzut pe tatăl meu întins pe spate pe covor, cu o rană sângerândă în zona gâtului şi având fixate cătuşe la mâini. Poliţistul care se afla cu el în cameră striga la tatăl meu: „să-ţi fie ruşine! să-ţi fie ruşine!” Până la sosirea echipajului medical, poliţiştii prezenţi în cameră nu au acordat primul ajutor tatălui meu care s-a aflat în continuu întins pe spate pe covor, sângerând în zona gâtului şi fiind imobilizat cu cătuşe la mâini. După sosirea echipajului medical tatăl meu a fost percheziţionat corporal de poliţişti, iar apoi, la cererea expresă a personalului medical, poliţiştii i-au scos cătuşele de la mâini. Un alt poliţist, intrând în cameră odată cu echipajul medical, i-a spus poliţistului care îl încătuşase: „bine că nu te-a muşcat”. Poliţiştii au refuzat să ne comunice mie şi mamei mele locul unde urma să-l transporte pe tatăl meu. Am aflat această informaţie doar de la echipajul medical. Transportul tatălui meu s-a făcut cu ambulanţa, un poliţist a insistat să fie prezent în ambulanţă. Iniţial, personalul medical a refuzat, argumentând că în ambulanţă nu se pot afla decât pacientul şi personalul medical. Eu însumi am fost refuzat, deşi am solicitat să fiu în ambulanţă, alături de tatăl meu. Poliţistul respectiv a afirmat că dacă nu i se permite să fie în ambulanţă, nu va permite transportul tatălui meu cu ambulanţa, ci el va fi dus cu maşina poliţiei. Precizez că maşina poliţiei aflată la faţa locului nu avea niciun fel de dotare medicală. Faţă de această poziţie intransigentă a poliţistului echipajul medical a fost silit să accepte prezenţa lui în ambulanţă pe durata transportului tatălui meu la spital, pentru a-l păzi. Eu m-am deplasat în spatele ambulanţei, cu maşina proprie. Ceilalţi poliţişti au circulat cu maşina poliţiei.”
Citeşte şi Adrian Năstase ar putea ajunge în cel mai bun loc din întregul univers penitenciar românesc
Din declaraţiile membrilor familiei a reieşit că, după ce au auzit zgomotul împuşcăturii, Andrei Năstase şi poliţistul Cristian Ionescu au intrat în grabă în camera în care Adrian Năstase tocmai se împuşcase, găsindu-l pe fostul premier prăbuşit la podea, cu gâtul sângerând, alături de Nicolae Costea, cel care intervenise pentru a împiedica tentativa de suicid.
Citeşte şi Avocaţii lui Adrian Năstase cer anularea pedepsei
Poliţiştii care au venit să-l ridice în cătuşe pe Adrian Năstase de la domiciliu primiseră indicaţii clare de la Ioan Rus. Ministrul de Interne îi avertizase cu privire la probabilitatea ca fostul premier să recurgă la gesturi extreme. Astfel se explică şi prezenţa Ambulanţei în proximitatea casei, cu mult timp înainte ca Năstase să recurgă la sinucidere.
„Să-ţi fie ruşine! Să-ţi fie ruşine!”, i-a spus Nicolae Costea lui Adrian Năstase, întins pe covor, în timp ce îi punea cătuşele la mâini. Deşi pus în gardă, prin ordin, de ministrul Ioan Rus, poliţistul tocmai fusese păcălit de liderul PSD, în tentativa acestuia de a împiedica, cu preţul vieţii, încătuşarea şi încarcerarea sa la penitenciarul Rahova.